Mezi nejvzácnější přírůstky patří mládě nosorožce dvourohého/černého, které přišlo na svět v Safari Parku Dvůr Králové. „Porod proběhl poměrně rychle a mládě záhy začalo pít. Během kontroly jsme zjistili, že jde o samce a váží 36 kilo,“ popsal březnové narození zoolog Jiří Hrubý. Sameček dostal jméno Magashi, které odkazuje na místo v Národním parku Akagera ve Rwandě.

Deník zrozeníZdroj: DeníkPopulace nosorožců černých patří ke kriticky ohroženým druhům a právě na toto místo zamířilo už několik odchovanců z východočeské zoo, která tak pomáhá obnovit africkou populaci těchto zvířat. Času na návštěvu Magashi ale mají lidé dost, podle sdělení představitelů parku v něm zůstane pět let. 

Zvířecí matky zvládnou ubránit sebe a své nenarozené mládě před predátory, ochránit je před nepřízní počasí i nedostatkem jídla:

Srnec
Zastaví vývoj embrya, odloží porod na lepší dobu. Zvířecí matky činí zázraky

K ohoženým zvířatům patří také kůň Převalského. I v tomto případě přispívá Česká republika k rozšíření jeho volně žijící populace, skrze projekty Zoo Praha. „Po úspěšné reintrodukci na západ Mongolska připravujeme rozšíření našeho projektu na východ země. Ještě před tím ale proběhne návrat koní Převalského do Kazachstánu. Je velmi pravděpodobné, že tam první převaláky přepravíme už příští rok,“ přiblížil ředitel zoo Miroslav Bobek.

V letošním roce se v zoo na pražských Dívčích hradech narodila kobylka Barunka. Jméno jí vybral její kmotr - premiér Petr Fiala.

Mládě se krátce po narození mělo čile k světu a pravidelně pilo mateřské mléko od své matky Khamiiny. autor: Miroslav BobekMládě se krátce po narození mělo čile k světu a pravidelně pilo mateřské mléko od své matky KhamiinyZdroj: se svolením Miroslava Bobka

Barunka ale nebyla jediným mládětem pražské zoo, které patří k ohroženým druhům. Velkým chovatelským úspěchem bylo i narození samičky luskouna Šišky. Narodila se matce Run Hou Tang a jedná se o první odchované mládě luskouna v Evropě. Luskouni jsou hmyzožravý řád savců s výskytem v Asii nebo Africe. Na těchto kontinentech jsou ale ohrožení černým obchodem a nelegálním lovem. „Pokrmy z nich se považují za pochoutku a luskouni a jejich šupiny se využívají v tradičním čínském lékařství, ale i v jiných asijských a afrických státech. Z těchto důvodů z dřívějších početných afrických a asijských populací luskounů zůstaly dnes jen zbytky. Na jejich decimaci se velkou měrou také podílí mezinárodní podloudný obchod,“ přiblížil magazín Ochrana příroda Agentury ochrany a přírody krajiny České republiky. 

Ježíšek na Štědrý den obvykle přilepší i domácím mazlíčkům. Podívejte se, co dávají svým zvířecím kamarádům herci a zpěváci:

Václav Vydra
Anketa: Co dávají celebrity svým mazlíčkům pod stromeček?

Na takzvaném červeném seznamu ohrožených druhů figuruje také pes pralesní. V pražské zoo se letos narodila i dvě štěňata této psovité šelmy původem ze Střední a Jižní Ameriky.

Vzhledem psovitou šelmu vzdáleně připomínají i hyeny žíhané. Z jejich mláďat se letos radovali v jihlavské zoo. 

Sýček je vzácností, o kočkovité šelmy není nouze

Živočišné druhy, které mají lidově řečeno „na kahánku“ ale není nutné hledat jen v exotických končinách Země. Plné ruce práce s ochranou mají také ornitologové u sýčků obecných.

„Českou populaci kriticky ohrožených sov se stále nedaří výrazně navýšit a hrozí, že sýček úplně vymizí. Hlavním důvodem úbytku je intenzivní zemědělství vedoucí ke ztrátě pestrosti krajiny a k velkým lánům, kde sýček nemá kde hnízdit ani co lovit,“ upozornil Martin Šálek z České společnosti ornitologické. Vítaným přírůstkem je proto mládě sýčka v Zoo Hluboká. 

Je možné předpovědět, které druhy zvířat jsou náchylnější na vyhynutí? Podle vědců, kteří si položili tuto otázku, je odpovědí ano.

Vakoplch trpasličí
Předurčeni k vyhynutí. Vědci přišli na vzorce, podle kterých určí ohrožené druhy

Počtům a druhům letošních mláďat kralovali kopytníci - různé druhy turů, jelenů, koní, žiraf, muflonů. Zvláštní oblibě se ale u návštěvníků těší především kočkovité šelmy. A ani o ty nebyla nouze. Například v ústecké zoo se narodila čtyři mláďata gepardů štíhlých. Pro instituci to byla velká radost. „Náš chovný pár gepardů je mladý, v letošním roce jsme se je pokoušeli spojit od jara. Správný okamžik nastal až v červnu, kdy se podařilo vystihnout vrchol říje,“ vysvětlila chovatelka Věra Malířová. Mláďata se narodila v září, ale návštěvníci se s nimi seznámili až 4. prosince - na Mezinárodní den gepardů.

Pandí dvojčata ze Zoo ZlínPandí dvojčata ze Zoo ZlínZdroj: Deník/Iva Nedavašková

Kočkovitou šelmu přivítali i v brněnské zoo, po pěti letech se tu narodilo mládě margaye. Mezi šelmy se řadí i panda červená. Nové přírůstky tohoto druhu letos přivítala Zoologická zahrada Zlín.