Velké změny ji nečekají. Do práce bude chodit stále na radnici, jen do jiné kanceláře. Úřednice Pavlína Bambuškarová je od úterního podvečera novou starostkou městyse Sepekov. Na ustavujícím zasedání získala osm hlasů z patnácti. Jejím zástupcem je Pavel Benda. I pro něj hlasovalo osm zastupitelů.

„Chtěla bych poděkovat všem, kteří mi svým hlasem vyjádřili podporu. Jsem si určitě vědoma velké odpovědnosti, kterou výkon funkce starosty a řízení obce přináší. S problematikou správy a řízení obce se seznamuji a pracuji s ní více než třináct let. Za tu dobu jsem určitě získala spoustu zkušeností, které bych nyní velmi ráda zúročila právě při výkonu funkce starosty," uvedla Pavlína Bambuškarová, která zdůraznila, že chce být starostkou všech obyvatel.

Jaké to je být první ženou Sepekova?
Žádnou euforii zatím nemám. Věřím, že si najdeme se všemi zastupiteli, ať jsme byli v uskupení takovém nebo jiném, společnou cestu k sobě. Aby tu po čtyřech letech bylo vidět, že jsme něco dělali, a obyvatelé nepátrali v paměti, co se za čtyři roky vlastně udělalo.

Co je tedy prioritou?
To, co je už léta. Jedná se o dostavbu víceúčelového zařízení. Myslím si, že střed obce si to více než zaslouží.

Proč je váš zástupce Pavel Benda?
Už z toho důvodu, že jsem s ním spolupracovala, když jsem připravovala různé granty a dotace. Pomáhal mi se stavební částí. Je stavař a stavebním a projekčním pracím se věnuje dlouhodobě. Jako žena potřebuji, aby mi někdo s těmito technickými věcmi poradil. Myslím si, že odbornost je k tomu potřeba.

Co prvního uděláte, až převezmete funkci?
Budu pracovat dál, jak jsem pracovala. Přijde mi, že většinu úkolů jsem stejně plnila. Akorát jsem nebyla ten, kdo je na špičce obce. Samozřejmě budu mít větší odpovědnost za rozhodování.

Myslela jsem, že první věcí bude zútulnění kanceláře.
To je u nás třeba (úsměv), ale nemyslím si, že je to úplně první věc. V horizontu tří týdnů se musí rozhodovat o rozpočtu. Proto je nutné začít práce na jeho přípravě. Myslím si, že je třeba odpovědněji přistupovat k sestavování rozpočtu a podrobněji se zamýšlet o plánovaných akcích na příští rok. Nechávat to na to, co přijde. Jde to třeba v případě dotací, ale spoustu věcí je potřeba mít připravenou a mít zanesenou v rozpočtu. 


Z radnice míří do základní školy
Po čtyřech letech ve funkci starosty končí a vrací se do Základní školy Sepekov. Josef Himl odchází z radnice se smíšenými pocity.Proč?
Nevím, jestli se mám radovat, nebo ne. Zatím nedokáži posoudit, jestli se udála dobrá věc, nebo ta, která by mě měla trápit.
Vracíte se do funkce ředitele.

Co váš čeká?
Dohnat čtyři roky, které jsem tady ztratil.

Co tedy plánujete?

Určitě pokračovat alespoň v malých opravách školy. Je to budova z roku 1950. Dalším úkolem by bylo zateplení školy, kdybychom ve spolupráci s obcí znovu mohli požádat o dotaci. Z plánu z minulého období je to rekonstrukce technologických prvků v jídelně včetně toho, že by se využívalo teplo, které vzniká při vaření. Rozhodně se budeme snažit snížit energetickou náročnost budov.

Mnoho venkovských škol má problém s úbytkem žáků. Sepekov patří mezi ně. Jak to řešit?

Když není porodnost, nejsou ani děti…