ZŠ Svobodná v Písku je jednou z více než tisícovky škol na celém světě, které pracují s waldorfskou pedagogikou. „V září 1990 zahájila výuku v Písku jako první v Československu waldorfská základní škola. Příznivá společenská a politická situace ve spojení s duchovní přípravou umožnila průlomový čin ve vývoji českého školství," připomněl začátky ZŠ Svobodná zástupce ředitele Tomáš Mandík.

Program připravený ZŠ Svobodná, jejíž součástí je také 16. mateřská škola na Logrech, má za cíl jednak připomenout veřejnosti čtvrtstoletí waldorfu v Písku, ale také vytvořit prostor pro setkání bývalých spolužáků, pedagogů a přátel školy.


V úterý 29. září bude ZŠ Svobodná patřit koncertní síň Nejsvětější Trojice. Vstup je volný a návštěvníci uvidí umělecká vystoupení žáků, rodičů a přátel školy.

Pátek 2. října bude ve škole dnem otevřených dveří. V době od 8 do 12 hodin má veřejnost možnost nahlédnout do výuky, popřípadě absolvovat komentovanou prohlídku školy. „Prosíme jen, aby se z důvodu omezené kapacity tříd zájemci nahlásili předem a případně se domluvili i na čase," doplnil Tomáš Mandík.

Ale tím program nekončí. „Na pátek v době od 15 do 18 hodin připravujeme zábavné odpoledne u Kamenného mostu, jehož součástí budou taneční, hudební a žonglérská vystoupení, hry pro děti a prodej rukodělných výrobků," informovala Jitka Čápová, učitelka ZŠ Svobodná.

Další program se v pátek od 17 do 24 hodin uskuteční v Divadle Pod čarou. Návštěvníci uvidí divadlo pro děti i dospělé Kašpárek sluhou čaroděje v podání školního souboru Copánek, absolventi ZŠ Svobodná předvedou Manželství doslova na klíček, v podání absolventů zazní také hudba Indie, dále zahrají Závodní ovce a další skupiny. Vstupné je dobrovolné.