Nové zastupitelstvo chce ušetřit peníze. A ne málo. Zruší mimo jiné post třetího místostarosty, zavedený jejich předchůdci. Koaliční smlouva s třetím místostarostou nepočítá.

„Ušetří se tak zhruba milion korun, v této částce nejsou jen osobní náklady, ale také náklady za telefon, kancelář, poštovné, papír a další," počítá dosluhující místostarosta Vojtěch Bubník (VPM) a dodává: „Za tyto peníze se může například postavit část komunikace nebo chodníku."

Tři místostarosty v minulém volebním období měl Písek poprvé v novodobé historii. Vlastně dva a půl. Josef Knot byl místostarostou na poloviční úvazek.

„Dostával jsem necelých 20 tisíc korun měsíčně. Jestli jsem se městu vyplatil, to musí posoudit obyvatelé Písku. Jen připomenu, že se v oblastech, o které jsem se staral, podařilo získat z různých dotací 88 milionů korun," připomíná Josef Knot, který je navržen na jednoho ze dvou uvolněných píseckých místostarostů.

Místostarostou se stal rok po volbách, kdy se rozpadla koalice ČSSD, VPM a ODS. Právě zvolení třetího místostarosty bylo terčem kritiky některých zastupitelů napříč politickým spektrem i mnohých občanů. „V době, kdy radnice šetří na čem se dá, měli by zastupitelé šetřit i na platech," myslí si Marta Brabencová z Písku.

Písek by ale mohl mít neuvolněného radního Marka Anděla, kterého navrhlo hnutí ANO 2012 a který město nebude stát ani korunu. „Pokud to zastupitelé na ustavujícím zasedání schválí, budu mít na starosti životní prostředí a odpady," uvádí Marek Anděl.