Ne vždy je to ale cesta příjemná, protože někteří lidé průchody využívají jako odpadkové koše i jako WC, jiní rozbíjejí skleněné výplně, nebo na zdech zkoušejí své výtvarné nadání. „Chodím průchodem z Heydukovy ulice téměř denně a občas to tady páchne jako u záchodů," zlobí se Jiří Cerman, obyvatel jednoho z nedalekých domů.

O úklid obou průchodů se starají Městské služby Písek. „Jejich pracovníci zde každodenně uklízejí ručně a strojní úklid se dělá podle harmonogramu každé pondělí a pátek. Častěji se pasáže strojově čistí při pořádání různých kulturních a dalších akcí v Palackého sadech," vysvětlil místostarosta Josef Knot (TOP 09).

Velkými nepřáteli nejen pasáží jsou sprejeři. Opravené stěny je lákají. Své o tom vědí členové České pirátské strany, kteří si vzali na starost průchod z Velkého náměstí. „Zrovna nedávno jsme museli opět dát do pořádku pomalované stěny. Nemám nic proti sprejerům jako takovým, ale měli by si své umění zkoušet jinde než na fasádách domů nebo na stěnách pasáží," myslí si zastupitel Martin Brož (Piráti).
Na úpravy průchodu z Heydukovy ulice vypsalo město soutěž, nikdo se nepřihlásil.

Oslovení uchazeči se z účasti v soutěži omluvili z kapacitních důvodů. I když peníze na úpravu průchodu v rozpočtu města byly, nebylo možné je čerpat. „Důvod byl jednoduchý. Teprve na základě vítězné nabídky, která bude zahrnovat řešení prostoru, použití materiálů a navržení dalších prvků, je možné žádat státní památkovou péči o vydání závazného stanoviska a následně zahájit stavební řízení," uvedl místostarosta Josef Knot.

V letošním rozpočtu peníze na tuto akci nejsou a požadavek se uplatní v návrhu pro příští rok. V tomto roce město zajistí běžnou údržbu. Posíleno bylo také sledování průchodu městskou policií.

U průchodu z Velkého náměstí vlastníci s opravami váhají. „Ani se jim nedivím, protože je to pořád dokola. Pasáž se opraví a za pár týdnů je poničená. Zřejmě by pomohlo umístění kamery. Pokud se viníky podaří chytit a usvědčit, nechal bych je všechno opravit. Jiný trest na ně zřejmě neplatí," zdůraznil zastupitel Martin Brož.

Vlastníci pasáže rozhodně mají dobrou vůli. Naposledy ji projevili při městských slavnostech, kdy na svůj náklad zajistili alespoň zakrytí rozbitých výloh.

Z historie
Průchod z Heydukovy ulice do Palackého sadů byl zřízen po roce 1877, kdy Písek dům koupil v exekuční dražbě. Od té doby je průchod nepřetržitě v majetku města. Předtím se do parku procházelo vedlejším domem s restaurací U Jasana.
Průchod z Heydukovy ulice do Palackého sadů byl zřízen po roce 1877, kdy Písek dům koupil v exekuční dražbě. Od té doby je průchod nepřetržitě v majetku města. Předtím se do parku procházelo vedlejším domem s restaurací U Jasana.