„Pokud se bude stavět aquapark jinde než na místě současného bazénu, budou Písečtí několik let bez možnosti plavání." To byl argument města při přestřelkách s přípravným výborem referenda k přesunutí aquaparku. Podle posledního znaleckého posudku to ale nebyla pravda. Spíše naopak. Pokud by Písečtí začali stavět pod hradbami, určitě by se o možnost plavání zbouráním stadionu připravili minimálně na rok. Pokud budou stavět jinde, je pravděpodobné, že starý bazén se toho nového „dožije". A to i v případě, že by se stavělo deset let.

Posudek tak dává za pravdu iniciátorům referenda. „Žádný nezávislý expert neřekl, že v dohledné době bude nutno zastavit provoz starého bazénu," zdůrazňoval vždy Václav Blažek z přípravného výboru. Nezávislý expert – Technický a zkušební ústav Praha (TZÚP) – nyní naopak v posudku tvrdí, že bazén vydrží pět až deset let.  Posudek dostalo město do ruky před Vánoci. „Je to obsáhlý materiál. Studuje ho starosta Ondřej Veselý a místostarosta Vojtěch Bubník. Už ale víme, že akutní zavření bazénu nehrozí," řekl mluvčí města Roman Ondřich.

K čemu autoři posudku také dospěli? „Z hlediska bezpečnosti se nenachází žádná konstrukce v havarijním stavu. Vany krytého i venkovního bazénu jsou bez trhlin a zjevných vad, které by způsobovaly netěsnost a únik vody. Doporučujeme provizorní podepření překladů stropu v jižní části," píší Vladimír Karlík a Miroslav Řežáb z TZÚP.

V termínu lednových prezidentských voleb by měli Písečtí v referendu rozhodnout, zda si přejí přesunout stavbu aquaparku na jiné místo. Starosta města Ondřej Veselý se nechal slyšet, že posudek je pro město uklidněním a v případě, že lidé rozhodnou o přesunu stavby jinam, bude mít město dost času na stavbu. Ta podle něj zabere až deset let.


Posudek na bazén
„Vany krytého i venkovního bazénu jsou bez trhlin a zjevných vad, které by způsobovaly netěsnost a únik vody. Netěsnost je pouze v hodní části van, a to v místě přelivů, což způsobuje odkap vody do konstrukce stropů.
Doporučujeme podpoření překladů stropů v jižní části bazénů.
V současné době není žádná z konstrukcí v havarijním stavu. Nosné konstrukce a střecha jsou prakticky bez závad a jejich životnost může být 30 až 50 let. Krytinu bude nutné vyměnit za pět až deset let. Klíčová je životnost stropů pod ochozy bazénů. Pokud se neodstraní odkap v místě přelivů, tak je možné provozovat bazén pět maximálně deset let. Při odstranění závady až dvacet let."
z posudku TZÚP