Dekorativní výrobky z vizovického těsta Marie Kotaškové v Branicích, olejomalby Valentina Horby v Drhovli nebo fotografie Roberta Krekuleho v Bernarticích si zájemci mohli prohlédnout v neděli odpoledne.  Ten den i umělci z Písecka  představili svoji tvorbu v rámci Dnu otevřených ateliérů.

„Rozhodl jsem se zapojit do Dnu otevřených ateliérů, protože je kulturu třeba propagovat. Myslím si, že je to celkově dost opomíjená záležitost. A zároveň se mi s Bernarticemi  dobře spolupracuje. Mají  kladný  vztah ke kultuře a já tu můžu v takto pěkných prostorách vystavovat," vysvětluje v bernartické knihovně táborský fotograf Robert Krekule. Jeho výstava fotografií nese název Krajina za humny a k vidění je  ještě do konce listopadu.

Na snímcích zachytil okolí obce. Robert Krekule sice žije  v Táboře a pracuje v Písku, ale   na Bernarticku tráví volný čas. „Často tu zastavuji a hodně tu fotím. Krajina mě láká z toho důvodu, že vyjíždím na kole nebo autem, a pak jdu pěšky a je to pro mě relax," vysvětluje .

Lidé, kteří  okolí dobře znají, na snímcích lehce poznají kostel sv. Josefa ve Slabčicích nebo kapličky v Jetěticích nebo Kučeři.  V případě detailů v krajině jako květiny nebo stromů je to nemožné. „Je jasné, že některé věci nemáte šanci rozpoznat, protože je to detail, který můžu nafotit kdekoliv, ale jsou tady místa, u kterých lidé vědí nebo tuší, odkud jsou," říká Robert Krekule, jenž nejstarší fotografie, které na výstavu připravil, pořídil před čtyřmi lety.

Robert Krekule se v Bernarticích představuje podruhé, loni byly jeho fotografie s názvem Panoramatické Bernartice k vidění na radnici.  Další část jeho tvorby je  vystavena v Písku – ve Sladovně a v jedné z bank.