„Jak chrání majetek města, když si nedovedou pohlídat internetové stránky?“ komentoval útok na web Písku   opoziční zastupitel Zdeněk Kulič. Neznámý útočník udělal ze starosty Ondřeje Veselého Ondřeje Smutného a změnil i další titulky.

Podle mluvčího města Romana Ondřicha ale rozhodně nebylo příčinou používání nedostatečného hesla k úpravě stránek. „Používali jsme osmi᠆místné heslo s kombinací velkých a malých písmen plus číslice. V žádném případě nebyly v ohrožení dokumenty, které jsou na webu města umístěny,“ podotkl mluvčí Roman Ondřich.

Přesto budou muset nyní úředníci vyplňovat dokonce desetimístné heslo. „Posílí se bezpečnostní prvek tak, aby se útok již neopakoval. Po konzultaci se správcem webových stránek města by tato opatření měla být dostačující,“ dodal mluvčí. 

Podle odborníků však nemusí mít pravdu. „První, co člověka napadne, že se někdo dostal k heslu. Proto se mají měnit pravidelně. Nicméně nemusí to být ten případ a může být někde bezpečnostní díra, kterou se do systému někdo naboural. Nejlepší je nechat si projekt otestovat  někým, kdo se bezpečnostními chybami zabývá,“ řekl tvůrce webových stránek David  Lengyel.