S jednou muzikantskou osobností jižních Čech, Zdeňkem Voráčem, měli členové a příznivci Protivínského vlastivědného klubu možnost besedovat. Stalo se tak​ na 20. setkání klubu ​v podvečer 16. února.


Zdeněk Voráč je veřejnosti znám nejen jako hudební redaktor Českého rozhlasu České Budějovice, ale též jako člen nejstarší jihočeské dechovky Babouků (z r. 1868).


Dvě hodiny zúčastnění poslouchali zajímavé vyprávění pana Voráče. Poklidné dětství a dospívání prožil v Brandýse nad Labem, Čelákovicích a Sedlčanech. Odmalička jej zajímala lidová muzika, kterou slýchával hrát při různých příležitostech. Už ve 12 letech hrál v kapele. Starý svérázný sedlčanský muzikant, který rozepisoval jihočeské písničky, říkal mladému Zdeňkovi: "Poslouchej Budějce". Ve Voticích si poprvé na "záskok" zahrál s Babouky. Když v Pivovarské zahradě v Českých Budějovicích je uslyšel znovu hrát, bylo rozhodnuto. Nastupuje na Pedagogickou fakultu v Praze, ale táhne ho to za muzikou na jih. Logicky následuje přestup na PF do Českých Budějovic. Studuje český jazyk a hudební výchovu, počíná vystupovat s Babouky. Diplomovou práci na téma Babouci obhajuje na katedře hudební výchovy.


Několik let učí na střední škole v Lipenské ulici v Českých Budějovicích. Rád na svá kantorská léta vzpomíná, se svými bývalými studenty se setkává dodnes. V r. 2004 nastupuje do Českého rozhlasu.


Pan Voráč odpovídal na spoustu dotazů týkajících se kapely Babouci. "Čím to je, že kapela má tolik obdivovatelů, na 150 fan klubů?" Dodržují starodávný způsob hry, po první sloce nastupují sola klarinetů, pak křídlovky, tenory, všichni muzikanti musí umět zpívat, hrají a zpívají jen muži, tradičně v 11 lidech.


Babouky obdivovali i posluchači v Německu, Belgii, Rakousku. Například kardinál G.Coppa /1925-2016/, obdivovatel Babouků, byl s Babouky v pravidelném písemném styku. Zdeněk Voráč obléká letos vestičku Babouků již 29. rokem, s kapelou hraje již 36. plesovou sezonu.


Do kroniky klubu napsal Zdeněk Voráč: "Děkuji za pozvání, velice rád jsem tak vstřícnému a vnímavému publiku představil svou práci a koníčky."
Potěšení ale bylo oboustranné. Zúčastnění poznali člověka s bohatým vnitřním životem, který umí, zná a je vtipným a poutavým vypravěčem.

Za PVK zapsala Věra Piklová