Na radnici obě strany vládly od roku 1998, od středy se to změní. Velká koalice ČSSD a ODS po šestnácti letech padla.

Místostarosta Martin Třeštík (ČSSD) na rozpadu koalice nevidí nic překvapivého. „Myslím, že je to přirozený vývoj. Fungovala poměrně dlouho. Volby ukázaly, že velká část lidí si přeje změnu, a to v zásadě jakoukoliv," komentoval osmapadesátiletý místostarosta Martin Třeštík, který – na rozdíl od starosty Zdeňka Herouta (ODS) – na radnici zůstává. Dobře to tu zná. Druhé volební období po sobě bude místostarostou. Tuto funkci zastával už v 90. letech, ale tehdy byl neuvolněný.

Martin Třeštík je ze současných zastupitelů služebně nejstarší, v komunální politice se pohybuje nepřetržitě od roku 1990.

Zdeněk Herout po osmi letech starostování ve funkci končí. Bude už jen řadovým zastupitelem. „Živit se budu nějak muset. Mám rozpracovaných několik projektů," uvedl ke své budoucnosti letos šestapadesátiletý Zdeněk Herout. Jak dodal, pracuje na zřízení hospiců v Písku a v Milevsku. Fungovat by měly začít v březnu příštího roku.

Volby a koaliční vyjednávání do křesla starosty vyšvihly sedmačtyřicetiletého podnikatele Ivana Radostu, který byl v zastupitelstvu jedno volební období. Po Petru Bardovi získal ve volbách nejvíce hlasů. „Chování radnice a přístup úředníků ke své práci, to bude priorita," řekl v rozhovoru pro Písecký deník Ivan Radosta, co považuje za zásadní.

O rozdělení funkcí definitivně rozhodne ustavující zasedání, které se v Milevsku uskuteční ve středu a začíná v 15 hodin. Koalice složená z pěti stran (Jihočeši 2012, ČSSD, TOP 09, Svobodní a ANO 2011) má v zastupitelstvu čtrnáct mandátů z jednadvaceti.