Jihočeši 2012, kteří vyhráli volby v Milevsku, už vyjednávali o sestavení koalice s ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. Potvrdil to v úterý v poledne lídr hnutí Ivan Radosta. Další jednání budou následovat, a to se všemi stranami.

Rozhodně to tedy podle něj neznamená, že by ze hry byla ODS, která skončila ve volbách druhá. Vyvrátil tak možné obavy Zdeňka Herouta, kandidáta na starostu za ODS. „Jihočeši s námi zatím nejednali. Je to jejich rozhodnutí. Pokud se pořád ohání slušností, tak my jsme druzí, takže by s námi jednat měli. Pokud to je jenom jejich volební slogan, je to jejich věc," řekl v úterá ráno Deníku starosta Zdeněk Herout.

Ivan Radosta v úterý ubezpečil, že dnes (v úterý) budou ODS kontaktovat. Zatím se s nimi neměli čas sejít.

Martin Třeštík z ČSSD potvrdil, že s vítězem voleb jednali. Konkrétní být ale nechtěl. „Jednání probíhají," sdělil lídr ČSSD Martin Třeštík.
Ivan Radosta dodal, že schůzku nabídnou každému. „Můžeme se sejít na kafe a projednat priority města," řekl Ivan Radosta, který se nezříká ani spolupráce s KSČM. Zdůrazňuje, že to hlavní nejsou strany, ale lidé, kteří jim chtějí pomoci prosadit to, co si stanovili.

Lubomír Šrámek, lídr TOP 09, řekl, že s Jihočechy se setkali dvakrát. „Řekli jsme si možné představy. Všechno je ale teprve na začátku a uvádět dílčí kroky by mohlo zhatit další jednání. Sešli jsme se i s ODS a ČSSD," shrnul Lubomír Šrámek, který dodal, že se zatím zkoumá terén.

Ivan Radosta doplnil, že koalice se pomalu rodí, je v teoretické rovině. Konkrétní být ale nechtěl. Jen doplnil, že některé strany zatím chtějí víc, než jim jsou schopní nabídnout.

V jednadvacetičlenném zastupitelstvu mají Jihočeši 2012 pět mandátů, ODS čtyři, ČSSD a TOP 09 po třech, komunisté a Svobodní dva a ANO 2011 a lidovci po jednom.

Pokud by se spojili Jihočeši, ČSSD, TOP 09 a lidovci, tedy ty strany, se kterými vítězové už jednali, koalice by měla v zastupitelstvu nadpoloviční většinu.

Ustavující zasedání by se mohlo uskutečnit ve středu 5. listopadu. Takový je odhad starosty Zdeňka Herouta, který zasedání svolá.