Hovořilo se o měsíci květnu, ale to už se nestihne. Zahájení provozu Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež sv. Františka z Assisi se posouvá. Na vině jsou práce na rekonstrukci domu.

„Otevření bude mít skluz," potvrzuje ředitelka Farní charity Milevsko Alena Růžičková. „Omítky musí vyschnout. Odborníci říkají, že by stavba měla 'vymrznout', ale tak dlouho čekat nemůžeme," podotýká s úsměvem.

Snad v létě by se tak brány zařízení, které bude sídlit v domě po zemřelém duchovním na Hůrecké cestě, měly otevřít.

Mezitím čekají  jeho provozovatele – Farní charitu Milevsko –  ještě další práce v objektu. Vybavit ho nábytkem a svítidly. Původně rodinný domek, který prošel kompletní rekonstrukcí, také čeká na kolaudaci. „Dům už má novou fasádu. Prostory nízkoprahového zařízení jsou vybíleny, máme nová okna, topení, stropy, střechu, elektroinstalaci, zavedený plyn, hotové sociální zařízení i dlažbu," jmenuje ředitelka.

Jak doplňuje, částečně už nakoupili hudební nástroje. Využijí je děti, které do zařízení přijdou. Budou tu moci také pracovat na počítači, hrát hry či se učit. Zároveň tu najdou i podporu a odbornou pomoc s jejich problémy. Třeba se školou, kamarády, rodiči či s dospíváním nebo s tím, jak napsat životopis při hledání práce. Služba je dobrovolná a bezplatná, může být anonymní i nepravidelná. Cílem je nabídnout alternativu „života na ulici" a zlepšit kvalitu života dětí a mládeže, které jsou například ohroženy sociálním vyloučením.

Nové zařízení vítá obyvatelka města Dana Špalová. „Myslím si, že je to dobrá věc. Určitě rozšíří obzory dětí, které ho budou využívat. Doma třeba takové možnosti nemají. Nedokáži říci, zda o to bude zájem. To ukáže až čas," hodnotí obyvatelka města Dana Špalová, která pracuje v sociálních službách.

I starosta Zdeněk Herout se domnívá, že nízkoprahové zařízení svoje opodstatnění a oporu v Milevsku má. „Už podruhé se zmiňuje v komunálním plánu sociálních služeb. O zařízení jsem se zajímal, byl jsem i na exkurzi v nízkoprahovém zařízení v Týně nad Vltavou. Tam jim to jde velmi dobře. Spíše se obávám problémů s financováním," reaguje starosta Zdeněk Herout na nedostatečné množství peněz, které jdou do sociálních služeb. Právě bez dotací a příspěvků rozhodně nemůže zařízení fungovat. To si uvědomuje i Alena Růžičková, která věří, že provoz podpoří i město.

Farní charita Milevsko dlouho hledala objekt, kde by mohla zařízení provozovat. Vstříc jí vyšla místní římskokatolická farnost. Nabídla jí domek po zemřelém duchovním Rafaelovi Skřepkovi, který objekt farnosti odkázal. Ta pro něj využití ale neměla a pronajala ho charitě. Rekonstrukci domu podpořila nadace německých katolíků Renovabis.

V Písku stejné zařízení funguje od roku 2003.