Rozpočet města počítal s částkou 133 milionů korun. Nyní městská pokladna přes 15 milionů ušetří, protože Písek dostal dotaci z integrovaného regionálního operačního programu.

Tato částka by měla pokrýt náklady především na stavbu a vnitřní vybavení knihovny a na studii proveditelnosti. „Zásluhou příznivé zimy nemusely být práce na rekonstrukci historické budovy nijak omezeny. Pokud se nestane nic mimořádného, stavba bude dokončena v plánovaném podzimním termínu,“ ujistil Václav Filip, vedoucí odboru investic a rozvoje MÚ Písek.Stavbaři nyní pracují hlavně na střeše. Opravuje se krov a prvky napadené dřevokaznými škůdci se nahrazují novými. Potom se bude pokládat střešní krytina. „Uvnitř objektu se dokončují rozvody elektřiny a vody. Na nádvoří začala betonáž základů přístavku,“ doplnil Václav Filip.

Práce se nezastavily ani ve velkém sále, kde na stěnách i stropu byly objeveny malby z druhé poloviny 19. století. Vzhledem ke kvalitě omítek na stěnách a na stropě malby nebylo možné restaurovat, a tak bylo rozhodnuto o jejich rekonstrukci. „Po natažení rozvodů elektřiny se stěny i strop nahodí a naštukují. Potom restaurátor Josef Novotný přenese malby ze šablon na původní místo,“ vysvětlil památkář Jiří Hladký.

Písecká městská knihovna vzhledem k rozsahu činnosti nové prostory už nutně potřebuje. Část objektu bude sloužit jako centrum vzdělávání. „Dotační prostředky použijeme mimo jiné na vybavení učeben. Klienti se mohou těšit například na novou jazykovou nebo digitální učebnu, bude tady i řemeslná dílna,“ uvedl Roman Dub, ředitel Městské knihovny Písek.