Brány zámku Orlík se otevřou návštěvníkům dnes a hradu Zvíkov zítra. Oba historické objekty zůstanou otevřené až do 28. března. Oficiální návštěvnickou sezonu zde zahájí od 1. dubna.

Zámek Orlík byl ale ve vybraných dnech přístupný zájemcům i přes zimu. „Byla jsem příjemně překvapená, že se do zámku přicházeli podívat lidé v zimě především o nedělích," uvedla vedoucí správy zámku Jana Pavlasová.

Od 1. dubna připravili pro návštěvníky na prohlídkové trase novinku, a to nahlédnutí do soukromé zámecké koupelny, kterou zatím nikdo z veřejnosti neviděl.

Jak Písecký deník informoval před časem, na novinky se mohou těšit také příznivci hradu Zvíkov. „V průběhu dubna plánujeme v královském paláci instalaci nové stálé expozice věnované historickému zvonu z kaple svatého Václava ze Zvíkovského Podhradí, který pochází z kostelíka svatého Mikuláše, který stál v původním podhradí," vysvětlil vedoucí památkového objektu hradu Zvíkov Aleš Kadlčák.
Datum otevření expozice záleží na tom, kdy bude historický zvon v kapli svatého Václava vyměněný za nový, který je v současné době ve výrobě.

Stejně jako v minulých letech budou v hradní galerii k vidění různé výstavy. Návštěvníci se mohou těšit i na tradiční divadelní představení divadelního spolku Prácheňská scéna v Písku, která začínají 1. července. Chybět nebudou ani další doprovodné programy v areálu hradu.
O zpestření se postará také Národní památkový ústav (NPÚ), pod jehož správu hrad Zvíkov spadá. A to tím, že k výročí 700 let od narození Karla IV. připravil v rámci již několikaletého projektu Po stopách šlechtických rodů pro letošní rok téma Lucemburský rok. „Přestože centrem dění bude především hrad Karlštejn, zapojí se do oslav i další památky v celé republice a mezi nimi také hrad a zámek Jindřichův Hradec a hrady Landštejn, Nové Hrady a Zvíkov," uvedla tisková mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.

Pro návštěvníky královského hradu Zvíkov to bude znamenat, že tam v létě uvidí panelovou výstavu Nezcizitelné hrady Českého království. Ta připomene soubor pěti významných královských hradů – Bezděz, Karlštejn, Křivoklát, Přimdu a Zvíkov, jež spolu s dalšími šesti nesměly být na příkaz císaře Karla IV. nikdy zcizeny, darovány ani zastaveny.

„Zvíkov je zapojen také do projektu NPÚ Na cestách s Karlem IV. V rámci tohoto interaktivního programu se zájemci všech věkových kategorií stanou 11. června součástí císařské družiny i přímými aktéry kontaktní divadelní hry společně se studenty JAMU a na závěr je čeká vizuální zážitek v podobě videomappingu," uzavřela Jitka Skořepová.

Klíč k památkám
V památkových objektech ve správě Národního památkového ústavu bude v průběhu sezóny fungovat zavedený věrnostní program Klíč k památkám, který byl obohacen o nový webový informační portál s mobilní aplikací. Ta umožňuje milovníkům a návštěvníkům památek snadné vyhledávání, prohlížení a orientaci v celém spektru státních i nestátních památek v rámci České republiky. Nástrojem věrnostního programu jsou papírový a mobilní klíč s unikátním QR kódem, který se stává platným po načtení na pokladně konkrétní památky. Princip věrnostního programu 5+1 zůstává zachován – za pět zakoupených vstupenek získají návštěvníci šestý vstup na kteroukoli ze zapojených památek zdarma a po registraci a zřízení svého účtu na portálu klickpamatkam.cz budou zařazeni do slosování o zajímavé ceny. Klíč k památkám symbolicky otvírá nejcennější památky Čech a Moravy mladé takzvaně elektronické generaci. Umožňuje totiž i on-line rezervaci prohlídek či elektronický nákup vstupenek.  

Milevský klášter
Milevský klášter, národní kulturní památka, zahajuje sezonu v dubnu. S průvodcem je možné si klášter prohlédnout o pátcích, sobotách a nedělích nebo po domluvě. Totéž se týká i výstavy v budově barokní prelatury na prvním nádvoří kláštera. Půjde o výstavu Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století, která vychází ze stejnojmenné knihy, která v roce 2012 získala prestižní ocenění Muriel za nejlepší komiksovou knihu roku. Hlavní průvodkyně kláštera Olga Černá popsala, že na velkoformátových panelech výstava představí osudy třinácti lidí, kteří bojovali na válečné frontě, prošli koncentračními tábory a komunistickými lágry či zažili výslechy StB. Jejich vzpomínky natočili dokumentaristé ze společnosti Post Bellum. Jeden z komiksově zpracovaných příběhů má vztah i k Milevsku – vypráví o Václavu Jakešovi z odbojářské skupiny Černý lev 777, která působila právě na Milevsku a Sedlčansku. Dlouhých patnáct let, od roku 1951 do roku 1966, se před Státní bezpečností skrýval ve stodole na statku Peckových v Zadním Chlumu na Petrovicku.
Na návštěvníky kláštera čekají dvě prohlídkové trasy. Jedna se věnuje životu bratří premonstrátů a druhá sakrálním stavbám. V areálu kláštera – na druhém nádvoří – se nachází Milevské muzeum. To novou sezonu jako tradičně zahájilo v březnu.