Letos si ale podle ní připravil žákovský parlament úplnou novinku, a to Charitativní bazárek pro ZŠ a MŠ Mirovice, se kterým mu pomáhá spolek rodičů.  Bazárek se uskuteční v pátek 20. listopadu od 15 do 19 hodin a v sobotu    21. listopadu od 9 do 12 hodin. Výtěžek z prodeje podpoří činnost školy.

K dobré věci může přispět kdokoliv tím, že do 18. listopadu  ve všedních dnech od 7 do 15 hodin  donese do školy  oblečení, obuv, hračky, knížky, omalovánky, výtvarné potřeby, sportovní potřeby, kola, vozítka, bižuterii, kabelky, batohy nebo bytové doplňky. Pro mnohé to může být dobrý způsob, jak se zbavit nepotřebných věcí, které už nikomu neslouží, nebo věcí, které dostal, ale nepoužívá je.  „Přispěním do bazárku si tak mohou lidé udělat doma  místo od věcí, které je jim líto vyhodit   a které mohou sloužit jiným," doplnila Jitka Šebková. Podmínkou pouze je, aby bylo vše  čisté a v dobrém stavu.

Náplní žákovského parlamentu ale není jen zábava a aktivity mimo školní vyučování. „Letos má čtrnáct členů a jsou v něm vždy dva zástupci z každé třídy, od třetí po devátou, které si spolužáci zvolili. Pokud má nějaká třída k tomu, co se ve škole právě děje, připomínky, zabývají se tím. Žáci si také volí učitele, který je vede. Letos si zvolili   Hanu Kotěšovskou," upřesnila Jitka Šebková. Být členem žákovského parlamentu znamená práci navíc a také v některých dnech časnější vstávání. Schůzky se totiž konají ráno už v 7.15 hodin, protože odpolední vyučování končí každé třídě v jinou dobu.

„Letos už náš parlament uspořádal lampionový průvod pro veřejnost. Měl velký úspěch a nás všechny příjemně překvapilo, kolik lidí přišlo. Žákovský parlament vnímáme také jako dobrou prevenci před šikanou, protože se tady starší děti učí spolupracovat s menšími a brát na ně ohledy. Uvědomují si i to, že je důležité, aby jejich činnost byla užitečná a přinášela radost jim i ostatním," uvedla zástupkyně ředitelky Jana Levíčková.

Dalším takovým preventivním a prospěšným opatřením je podle ní i to, že  ve škole mají žáci devátých tříd patronát nad prvňáčky. „Teď druhým rokem je podstatně viditelnější, jak deváťáci prvňákům od začátku školního roku pomáhají. Každý žák deváté třídy má svého svěřence, kterému hned od prvních dnů ve škole pomáhal s tím, aby si na školní prostředí zvykl, vodil ho třeba i do jídelny a pomáhal mu s tácem s jídlem. Prvňáčci tak věděli od začátku, na koho se mají ve škole obrátit, když něco potřebují. Nikoho ze starších pak nenapadne, aby těm mladším ubližoval," upřesnila Jana Levíčková.

Bazárek

Charitativní bazárek pro ZŠ a MŠ Mirovice připravuje žákovský parlament společně se spolkem rodičů.  Uskuteční se 20. listopadu od 19 hodin a  21. listopadu od 9 do 12 hodin. Věci na prodej je možné donést do školy do 18. listopadu. Výtěžek z prodeje podpoří činnost školy.