Šetří energiemi, třídí odpad či zvelebují prostředí školy. I to byly důvody, proč se před dvěma roky stala Základní škola Chyšky Ekoškolou. V listopadu čeká Chyšecké audit a pokusí se titul obhájit.

„Měli bychom ukázat, že jsme se od minule posunuli dopředu," vysvětluje učitelka Karolina Tvrdíková. Jak dodává, jde o oblasti jako voda, energie či odpady.

To, že se chyšecká škola pyšní titulem Ekoškola, znamená, že má nižší dopad na životní prostředí neboli lepší ekologickou stopu. Žáci toho docilují třeba tříděním odpadu.

„Také šetříme vodou a zbytečně nesvítíme. Když odcházíme ze třídy, tak zhasínáme," popsal deváťák Daniel Zítek.

Sedmák Adam Fridrich doplňuje, že třídí odpad. „Na papír, plasty a sklo a také sbíráme baterie a plastová víčka," jmenuje Adam Fridrich.
Anna Bočanová z osmé třídy připomíná, že každá třída má svůj koš na papír. „Letos se dělá soutěž, kdo nejlépe třídí papír. Třeba aby v něm neměl papírky od bonbonů. Kdo vyhraje, dostane dort," říká Anna Bočanová.

Její spolužačka Eliška Zuzáková zase vyzdvihuje to, že se starají o školní zahradu. „Pěstujeme na ní jahody, maliny, máme i malý ovocný sad," doplnila Eliška Zuzáková.

Žáci školy se snaží zvelebovat nejen prostředí okolo školy, ale i vnitřek objektu. Všichni věří, že titul Ekoškola obhájí. Třeba jako Hana Doubková z osmé třídy. „Myslím, že jsme se hodně zlepšili. Máme novou informační tabuli a nové průlezky na zahradě, ve škole knihovnu i rozcestník," jmenuje Hana Doubková.

Novinkou je i vodoměr, který ve škole dosud neměli. „Platili jsme paušál. Teď už máme vodoměr, na kterém vidíme spotřebu. I to nás bude nutit šetřit," vysvětluje učitelka Karolina Tvrdíková.

Ekotým tvoří devatenáct dětí, tři učitelky a uklízečka. Všichni se schází každé druhé pondělí, kdy si děti povídají o ochraně životního prostředí i úsporách energií.

Například Jakub Štván ze sedmé třídy je rád, že je v Ekotýmu. „Je zajímavé se dozvídat věci o životním prostředí a výlety jsou také zajímavé," podotýká sedmák Jakub Štván.

Exkurze za poznáním si pochvaluje i Eliška Zuzáková. „Byli jsme na Dřípatce, což je centrum ekologické výchovy v Prachaticích. Dozvěděli jsme spoustu věcí, také jsme se podívali na rozhlednu Libín," popisuje Eliška Zuzáková.

Příští týden se chyšečtí školáci chystají do Základní školy T. G. Masaryka Písek, která je také Ekoškolou. Budou tady hledat inspiraci, jak se ještě zlepšit.
Koordinátorem Ekoškoly je sdružení Tereza, což je nezisková organizace. Jejím cílem je učit děti, aby měly rády přírodu a rozuměly jí.