Milevsko – Kytičku čeká rekonstrukce umýváren a toalet, 2. ZŠ J. A. Komenského se dočká zateplení i úpravy školního pozemku a 1. ZŠ T. G. Masaryka vybaví cvičnou kuchyň. To jsou některé letošní novinky, na které se školy v Milevsku mohou těšit.

Nejnákladnější bude zateplení 2. základní školy. Podle projektu vyjde na třináct milionů korun. „Na zateplení školy se samozřejmě těšíme, především na výměnu oken. Ty jsou  skutečně již několik let ve špatném stavu. Předpokládáme, že díky výměně ušetříme i za teplo," uvedla ředitelka školy Vítězslava Heroutová.

Město bude zateplení financovat z programu Zelená úsporám. „Je možné, že část prací uděláme letos a zbytek další rok. Jsou tam části, které nejde dělat  za provozu školy. V září nebo v říjnu bychom mohli začít se zateplením zadních traktů, u nichž si ve škole dokáží představit, že by šly práce uskutečnit za provozu,  a příští rok o prázdninách bychom udělali hlavní část," předpokládal místostarosta Martin Třeštík, který má na starosti školství.

Podle Vítězslavy Heroutové  škola zahájení prací neovlivňuje. „Jsme však připraveni organizovat výuku tak, aby se zateplení mohlo uskutečnit. Náš zřizovatel nás průběžně informuje a společně jsme posuzovali možný harmonogram prací. Jsme připraveni ukončit výuku dříve či zahájit ji později," řekla ředitelka školy.

Zateplení se týká celé budovy, město na něj přidá podle slov místostarosty Martina Třeštíka zhruba čtyři miliony korun.

Druhou základní školu čeká i letos přeměna školního pozemku. Loni tu otevřeli novou venkovní ekologickou učebnu. „Rádi bychom dokončili úpravy kolem základní umělecké školy a ekologické učebny, vysadili stromy a keře a pokračovali zvětšením travnaté přestávkové plochy pro první stupeň," popsala ředitelka.

Vylepšení čeká i 1. ZŠ  TGM v Jeřábkově ulici. „Ta má naplánované stavební úpravy cvičné kuchyně a vybavení, dohromady za půl milionu korun," uvedl Martin Třeštík a dodal, že obě základní školy počítají s projektem na klimatizaci školní jídelny.

Úpravy a modernizace čekají i školky, město zřizuje čtyři. Například v Kytičce budou rekonstruovat umývárny a toalety. „To souvisí se třetí třídou, kterou jsme otevřeli v září," připomněl místostarosta. V areálu Kytičky budou také letos vyměňovat okna. „Je to zhruba polovina, nemohli jsme to  z finančních důvodů udělat najedou.  Vybrali jsme pavilony, kde byla okna nejhorší," podotkl Martin Třeštík.

Naopak v MŠ Sluníčko se letos zřejmě vylepšení nedočkají. „I když je tam obecně potřeba největší, ale zásahy jsou tam větší a musíme na ně najít peníze," konstatoval Martin Třeštík.

Klubíčko, které má stejně jako Sluníčko čtyři naplněné třídy, původně na rok 2013 plánovalo, že by zateplilo budovu a pořídilo sporák a zahradní vybavení. To se zřejmě ale oddálí. Školka by totiž  chtěla v bytě, který město před časem uvolnilo a který zatím slouží jako slad, vybudovat ateliér.  „Měli jsme ho dělat už loni, ale projekt se pozdržel. Nyní čekáme na rozhodnutí radních, zda nám změní investiční plán. Budou o tom jednat v pondělí," řekla ředitelka školky Anna Říhová. Pokud by změnu schválili, ateliér, který by sloužil na více činností, by školka vybudovala ještě letos.

Město Milevsko zřizuje čtyři mateřské a dvě základní školy.