Papírnictví na Velkém náměstí bylo uzavřené přibližně šest týdnů. Očekávaný nápor s pondělním otevřením ale nepřišel. "Otevřeli jsme v osm hodin ráno a za první hodinu dorazilo tak kolem deseti lidí. Většinou se prodávaly malířské věci nebo barvičky na tvoření. Školní věci zatím moc nejdou, ale počítáme, že rodiče budou chodit spíše odpoledne," říká vedoucí prodejny Zdeňka Ráčková. Podle ní je škoda, že se prodejna musela uzavřít. "Myslím si, že jsme si mohli zákazníky bez problémů ohlídat. Máme tu dva lidi na prodejnu, ale bohužel museli jsme respektovat vládní nařízení," dodává.

Na otevření se těšila také zaměstnankyně obchodu s dětským oblečením ze Španělska Irena Zbíralová. "Dneska je to takové milé. Zákazníci jsou nadšení, že jsme konečně otevřeli a chodili hned po otevření. Prodává se hlavně oblečení na miminka," líčí prodavačka. Obchod zavedl po dobu uzavření prodej přes internet, nenahradil ale ani třetinu obvyklých tržeb. "Je to špatné, přišlo zboží za nemalé peníze a obchod se poté musel uzavřít. Doufáme, že zákazníci začnou chodit a naše zboží prodáme, protože vrátit ho nemůžeme," popisuje složitou situaci Irena Zbíralová. Zboží totiž prodejna objednává i rok dopředu a vrátit jej není možné.

Základní škola Edvarda Beneše v Písku opět přivítala žáky prvního stupně.
OBRAZEM: Největší písecká základka znovu ožila, děti se do lavic vrátily s testy

Na dětské oblečení se krátce po otevření obchodu přišla podívat i paní Karla. "Čekala jsem na otevření, protože holčičky kamarádky budou mít v květnu třetí narozeniny a objednávat oblečení po internetu není dobré. Neznám složení, potřebuji vidět materiál i střih a myslím si, že osobní kontakt je nenahraditelný," vysvětluje zákaznice.

Ve všech otevřených prodejnách stále platí omezení počtu lidí, které prodejce může do obchodu vpustit. Uvnitř nesmí být více než jeden zákazník na 15 metrů čtverečních plochy.