Kovářovský starosta Pavel Hroch vidí věc jinak. „Nelíbí se nám, že některá místa, která jsou podle nás nebezpečná, se zabezpečují jenom lanem a dodatkovou tabulkou Zákaz vstupu. Myslíme si, že by to mělo být pletivem," vysvětlil starosta Pavel Hroch.

Jan Hanus, předseda představenstva společnosti Jihokámen výrobní družstvo Písek, s jeho slovy nesouhlasí. „Takto byl lom zajištěný padesát let a odpovídalo to báňským předpisům. Báňský úřad i kontroloval, jestli je zajištění dostatečné," zdůraznil Jan Hanus.

Místní obyvatel Zdeněk Pšeničný považuje lom za velmi nebezpečný. „To, co tam je, je katastrofa. Kdyby si tam děti šly hrát, tak člověk bude trnout hrůzou," řekl o zabezpečení Zdeněk Pšeničný.

Jan Hanus jeho argumentaci nechápe. „Proč lidé nechtějí zabezpečení rybníku, který je nad lomem?" ptal se Jan Hanus, podle kterého je člověku, který bude chtít zábrany přelézt, jedno, zda překonává ocelové lano, nebo plot.

Projektem, který řeší zabezpečení lomu, se zabývala rada obce Kovářov. Báňskému úřadu k němu poslala negativní stanovisko. „Lom se nezabezpečuje na rok, ale třeba na období deseti let," podotkl starosta s tím, že by se tedy mělo jednat o dlouhodobější zabezpečení lomu.

To potvrzuje i Jihokámen Písek. „Podle báňského úřadu by uzavření nemělo být delší než sedm let. Uvidíme, jaká bude situace na trhu. V současnosti se sem dováží kámen z Číny za velice nízké ceny a těm nejde konkurovat," vysvětlil včera předseda představenstva firmy Jan Hanus.

Mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek vysvětlil, že zajištění lomu se řídí zákonem a obecně závaznou vyhláškou. „V předpisech nejsou stanoveny konkrétní podmínky," uvedl Bohuslav Machek. Jak dodal, při zajištění lomu je potřeba dbát třeba na zamezení neoprávněného vstupu. Je nutné také najít koncenzus, který musí vyplývat i z dalšího využití lomu.

Společnost netěží v lomu od letoška. Za jejím rozhodnutím stojí ekonomika. „Těžba je v současnosti hodně drahá. Lom je sevřený a velmi těžko se dobývá. Těžba byla dražší, než když si surovinu koupíme," upřesnil Jan Hanus.

Projekt zajištění lomu bude řešit Obvodní báňský úřad se sídlem v Plzni, který se bude zabývat připomínkami obyvatel a dalších. Zda jsou adekvátní, nebo ne, posoudí i na místě.

V lomu ve Vepicích se těžil kámen padesát let. Nyní je zaplavený.