„V minulém týdnu jsme zaznamenali u PCR testů nárůst oproti červnu o 125 procent, u testů antigenních to bylo 72 procent,“ upřesnila primářka Oddělení klinické mikrobiologie Nemocnice Písek Věra Kůrková a dodala, že mezi nejsilnější dny, kdy se chodí testovat nejvíce lidí patří čtvrtek a pátek.

Nemocnice nabízí termíny pro testování vždy na pět následujících dní. „Vrátili jsme se z dovolené a abych mohla jít do práce, tak musím mít test. Očkovaná už sice jsem, ale ještě půjdu na druhou dávku,“ prozradila jedna z čekajících, paní Jana z Písku.

Nejčastěji si lidé nechávají dělat PCR testy, kterých bylo v minulém týdnu denně cca 230, u antigenních testů je průměrné denní číslo 173. Zatím se dostává na všechny zájemce o testování. „Bohužel někteří registrovaní, na odběrové místo bez zrušení termínů nepřijdou. Například v úterý to bylo dvacet lidí,“ posteskla si Věra Kůrková. Při naplnění vypsaných termínů nemocnice reaguje pružně a je schopna rozšířit kapacitu o další pracoviště. Termín si zájemci musí vždy rezervovat přes webový rezervační systém na stránkách nemocnice.

V současné době platí, že pojištěnci mají dva PCR testy v kalendářním měsíci zdarma. Bezplatný je také jeden antigenní test za 7 dní. Testy nad rámec dané frekvence si ale zájemci už musí zaplatit. Levnější antigenní test vyjde na 201 korun, PCR test pak stojí 814 korun.