Třináctiletý Jan Červenka byl první a stejně starý Lukáš Karolyi druhý, oba v humanitním oboru. Shodují se, že nejraději píší vypravování a pohádky, Honza navíc i fantasy. Čeština je ale kromě slohu tolik nebaví.

Talent Jihočeského kraje se udílí za celoroční úspěchy na soutěžích. „Paní učitelka každý měsíc najde nějaké soutěže, kam nás přihlásí. Doma pak píšeme slohovky,“ vysvětluje Jan Červenka. A kolik psaní věnují času? To je různé, shodují se. „Řeknu si třeba, že za den napíšu stránku, a snažím se to dodržet,“ říká Honza. Ale není to jen o psaní. „Vymyslet příběh je polovina úspěchu, říká paní učitelka,“ připojuje Lukáš Karolyi.

Žáci se zúčastní ročně zhruba dvaceti až třiceti převážně celostátních soutěží. „Vybírám podle témat a snažím se děti rozdělovat do kategorií tak, aby si vzájemně nekonkurovaly,“ podotýká učitelka Hana Kafková. Dodává, že škola má už počtrnácté za sebou titul Talent Jihočeského kraje v tomto oboru. Není ani výjimkou, že obsadí jako tentokrát i dvě místa najednou. Hodně důležitá je podle ní také podpora rodičů.