Školy a školky z milevského regionu se opět mohou zapojit do soutěže, kterou vyhlašují Služby města Milevska (SMM). Tentokrát žáci budou sbírat nejen plastové lahve, ale nově i papír.

„Se změnou systému hodnocení jsme se  rozhodli zařadit na zkoušku i papír a uvidíme, s jakou odezvou se toto setká. Když už vypravujeme vozidlo pro PET lahve, není problém naložit i papír. V minulých letech jsme nechtěli konkurovat sběrným surovinám, ale troufám si říci, že náš způsob organizace sběru je efektivnější a operativnější a hlavně umožňuje se zapojit i malým školkám," vysvětluje jednatel SMM Michal Polanecký.

Za každý kilogram lahví dostane škola tři koruny, za kilo papíru pak korunu. SMM také připravily věcnou odměnu pro školy s mimořádným množstvím kilogramů v přepočtu na jednoho žáka.


V předcházejících dvou ročnících soutěž vyhrály ty školy, které odevzdaly v přepočtu na žáka nejvíce lahví. To zvýhodňovalo malé školky, a proto se organizátoři rozhodli pravidla změnit. „Chtěli jsme motivovat všechny včetně škol s vysokým počtem žáků, které neměly dle minulého systému šanci konkurovat malým školkám a odměna tedy pro ně byla minimální. Zároveň jsme zachovali možnost mimořádně ohodnotit ty, co budou mít největší množství sběru v přepočtu na žáka," říká jednatel a doplňuje, že do soutěže půjde více peněz než loni, což by mohlo být pro školy zajímavé.

V loňském ročníku soutěžilo deset škol a vítězem byla  mateřinka z Kostelce nad Vltavou, která získala odměnu téměř sedm a půl tisíce korun. Podle Michala Polaneckého by  se všechny školy měly zapojit i do nového ročníku. „Na konci minulého školního roku jsme školám zaslali dotazník, zda mají zájem pokračovat a také změnit systém odměn na nově zavedený. Osmdesát procent škol mělo zájem přejít na nové hodnocení a všechny školy odpověděly, že když sběr opět vyhlásíme, tak se zapojí," říká Michal Polanecký.

Na další ročník soutěže se už těší děti z Mateřské školy Božetice. „Určitě se zapojíme,"  říká ředitelka Danuše Grögerová, podle které děti v soutěži podporovali i rodinní příslušníci. „Co se týká zavedení sběru papíru, myslím, že děti budou přinášet hlavně letáky," předpokládá ředitelka.

Soutěž startuje 3. září a potrvá téměř celý školní rok.