Petr Stýblo s Českého svazu ochránců přírody v souvislosti s tímto smutným případem na adresu čelisťových pastí uvedl, že bývají stále nelegálně využívány zejména rybníkáři k likvidaci vyder. "Chytit se do nich může úplně cokoli. Zákon jejich používání i prodej přísně zakazuje. Čáp bílý se vloni o Velikonocích do takové pasti chytil. Od té doby bojoval v záchranné stanici v Makově o život. Tento týden boj prohrál," uvedl.

Čáp byl nalezen vloni 7. dubna chycený v zakázaných železech. "Past byla neznámým pachatelem nastražena na vydru u rybníka v Radomyšli na Strakonicku. Další nastražená past byla nalezena pod vodou," doplnil.

Zdroj: Libor Šejna

Železa čápovi nohu téměř amputovala. Podle Libora Šejny bylo jasné, že nohu zachránit nepůjde. Veterináři došli k závěru, že je potřeba odumřelou část nohy odstranit. Chybějící část končetiny měla nahradit protéza. „Po dohodě jsme se rozhodli pro výrobu náhradní nohy, protože k podobným úrazům u ptáků dochází často a náš čáp tak mohl být i průkopníkem nového způsobu léčby. Využili jsme bezplatné nabídky firmy Protetika Medica na výrobu protézy na míru. Po desítkách hodin modelování a neustálého vylepšování protézy se nakonec musel udělat nový otisk pahýlu nohy, protože od úrazu došlo k zeslabení. Tak se začalo na novo.“ popisuje léčení Libor Šejna.

Čáp musel na specializovanou kliniku, nohu už se ale zachránit nepodařilo.
Na Strakonicku skončil čáp v železech. Mohly to být i děti, které šly na proutky

Snaha o záchranu čapího života byla i dost vyčerpávající. "Čáp ty desítky kontrol a dnes už asi 1500 km v autě nějak zvládá, já méně. Chytá mě vztek, jaké trápení bude čáp kvůli lidské bezohlednosti do smrti mít. Žádný dobrý konec to totiž mít nebude, protéza se musí stále kontrolovat a druhá noha samozřejmě také trpí nadměrným zatížením,“ komentoval už na podzim další průběh léčení Libor Šejna. Noha se bohužel neuzdravovala a čáp se nezotavoval. Nakonec by pro něj život znamenal jen utrpení.

"Mrzí nás, že i přes vybojované zákazy se takové věci dějí. Pokud byste někde narazili na čelisťovou, lepící či jinou zakázanou past (například pytlácká oka), neváhejte nález okamžitě ohlásit na policii ČR," vyzývá Petr Stýblo.

Mimochodem, policie případ v Radomyšli šetřila, leč důkazy proti konkrétní osobě nenašla.