„Bylo tam patnáct centimetrů vody, která zničila podlahy i dveře. Od té doby je muzeum zavřené," informoval starosta Sboru dobrovolných hasičů Záboří Josef Kovářík.

Po povodni se v objektu muselo vytrhat lino a teď se dělá nová dlažba i výmalba. „Při té příležitosti tam dáváme také nové okno. Bude ještě chvíli trvat, než se tam vrátí všechny exponáty, ale během června už by mohlo být minimuzeum zase otevřené," řekl Josef Kovářík.

Budova minimuzea původně bývala takzvaná pastouška. „Znamená to, že tady zůstávali lidé, kteří neměli domov. Dřív to patřilo obci Záboří, ale dneska spadáme pod Protivín, takže je objekt v majetku města," vysvětlil starosta sboru.

Před lety bývala v budově místní knihovna, později hasičský sklad a klubovna pro mladé hasiče. „Můj táta byl také hasič a nashromáždilo se nám doma spoustu věcí souvisejících s hasičinou, ať to byly medaile nebo třeba helmy. Napadlo mě tedy, že bychom mohli založit minimuzeum a všechno to sem přemístit," nastínil Josef Kovářík.

Část věcí, které jsou v muzeu k vidění, tedy pochází z jeho sbírek, ale převážná část patří místnímu hasičskému sboru. Najdou se tady staré plakáty, proudnice, část torza stříkačky, písemnosti jako třeba hasičské noviny z roku 1908, odznaky, helmy, pásky, spínky na kalhoty, ale také divadelní kulisy, jelikož hasiči dřív v Záboří také hráli divadlo. „Za cenný kousek považuji například lepidlo na konopné hadice. Jedná se o plechovku, která už je sice vyschlá, ale máme tam i záplatu a přesný postup, jak se to má správně dělat," uvedl hasič. Kromě historických cenností týkajících se hasičiny je tady i koutek věnovaný věcem, které s hasiči nesouvisí.

Minimuzeum v Záboří je určené jak místním, tak i veřejnosti. „Je možné ho navštívit kdykoli po domluvě a prohlídka je i s výkladem," doplnil Josef Kovářík.

Hasičský sbor v Záboří začal fungovat v roce 1891.