V pondělí 27. července ji Písecký deník zastihl v přístavu u zámku Orlík společně s výborným handicapovaným triatlonistou Janem Tománkem (28). Chystali se doplavat na Vystrkov. „Honza mě oslovil sám, že by se rád připojil. Udělal mi tím radost a zároveň mě tím povzbudil, protože sám je na vozíku a chce pomoci druhému. V Českých Budějovicích se ke mně připojil i náměstek primátora a spousta dalších lidí. Připojit se může prakticky každý, i když třeba jen na chvíli," vyzvala Lucie Leišová místní, kteří ji přišli podpořit.

A jak ji objevil Jan Tománek? „Koncem května jsem navázal spolupráci s DofE – Mezinárodní cenou vévody z Edinburghu, se kterou už Lucie delší dobu spolupracuje a dozvěděl jsem se o její akci, jejíž problematika je mi velice blízká. Navíc zaplavat si delší trasu než obvykle bylo pro mě výzvou. Nejhorší bylo dostat mě k vodě, ale teď už se jen těším," řekl s úsměvem před plaváním Jan Tománek, který si svým smyslem pro humor okamžitě získal všechny přihlížející.

V současné době patří mezi vrcholové sportovce a závodní kalendář má doslova nabitý. Čas pro podporu Lucky, a tím i Radka, si ale našel rád. Z Orlíku na Vystrkov uplavali za dvě hodiny osm kilometrů. „Bylo to super, dnes to bylo za celou dobu nejlepší. Honza byl skvělý, ve dvou se lépe plavalo a voda byla nejčistší," okomentovala z Vystrkova Lucie Leišová. Na pozdějším obědě se s Janem Tománkem dohodli na tom, že budou přemýšlet o další charitativní akci.

Ještě před pondělním plaváním musela Lucie Leišová zdolat zelené vodní úseky plné sinic. „Zatím to bylo hodně těžké, voda byla spíš stojatá a místy jí bylo tak málo, že jsem musela běžet po břehu. Nejhorší to bylo u Týna nad Vltavou," svěřila se Lucie Leišová. Ze sinic se jí udělala vyrážka a od lékaře na ni v pondělí odpoledne dostala mast se zákazem koupání. „Mast samozřejmě používat budu, ale plavání nevzdám, to dokončím za každou cenu," dodala.

Věří, že za Kamýkem u Solenic bude voda ještě čistší. Na trasu se vydávala v tropických teplotách. „Ve vodě jsem si ani neuvědomila, jak slunce pálí, tak jsem si spálila záda, ale to je tak vždycky. Jak ale na plavání používám brejličky a čepičku, tak se nevyhnu ani komickému opálení a vypadám pak jak panda," smála se Lucie Leišová.

Radost z toho, že už překonala téměř polovinu trasy, ji však kazí malá úspěšnost sbírky pro Radka. „Potřebovali bychom vybrat přes sto tisíc korun, ale zatím se ve sbírce sešlo jen kolem pěti tisíc. Lidé mi volají, píší, zajímají se a vyjadřují mi podporu, což mi dělá radost, ale účel mého plavání se zatím neplní. Přitom není nutné, aby lidé dávali velké částky, stačilo by, kdyby každý dal jen padesát korun," svěřila se Lucie Leišová. Naděje se ale nevzdává.

Sbírka proto potrvá zřejmě o něco déle, než bylo v plánu. „Obdivuji její odhodlání a snahu pomoci tomu, kdo to potřebuje, a přeji Lucii úspěšného dosažení cíle. Jsem ráda, že jsem se s ní mohla osobně setkat," řekla místostarostka Orlíku nad Vltavou Hana Lívancová, která je i ředitelkou zdejší školy. Bezprostřednost a skromnost Lucie a Jana ocenili všichni přítomní.

Lucie Leišová je dvacetiletá studentka, která loni v létě přeplavala jako 4. Češka Gibraltarský průliv
Od 23. července až do 1. srpna plave 180 kilometrů po řece Vltavě z Českých Budějovic do Prahy.

V té době prostřednictvím nadace Konto Bariéry probíhá finanční sbírka na nákup handbiku pro 42letého Radka, který před pěti lety ochrnul na obě dolní končetiny a pohybuje se na vozíku. Kolo na ruční pohon je pro něj skvělá forma rehabilitace a šance trávit čas s přáteli.

Přispět lze na účet 777 777 222/0800; variabilní symbol: 070707, lze i online platební bránou – jako „účel daru" zvolte „Radek". Pomoci můžete i prostřednictvím sbírky Sport pomáhá nebo na portálu Hithit.