Proto si pořídila vlastní úpravnu vody, aby mohla poskytovat zákazníkům kvalitní služby. „Nákup mě stál padesát tisíc a výměna tubusů stojí ročně tři tisíce korun. Ze čtyř a půl litru vody dostanu jen jeden a půl litru pitné. Měli by nám aspoň snížit cenu," dodala Linda Casanova s tím, že problémy s vodou zde trvají roky.

Trápí to všechny, jak vedení radnice, tak pracovníky Čevaku, který zdejší vodovod spravuje. „Skutečně jsme museli v Miroticích přistoupit k náhradnímu zásobování pitnou vodou. V sobotu ve večerních hodinách se totiž u některých odběratelů objevila opět zakalená voda. Pracovníci provozovatele, společnosti Čevak, přistavili cisterny a začali okamžitě odkalovat vodovodní síť města," potvrdila mluvčí společnosti Čevak Jitka Kramářová.

Jednou z možných příčin byl podle ní zvýšený odběr pitné vody kvůli velmi horkému počasí a napouštění zahradních bazénů. „Běžně se spotřeba pitné vody ve městě pohybuje okolo 140 metrů krychlových za den, o tomto horkém prodlouženém víkendu to bylo téměř jednou tolik," dodala Jitka Kramářová. V úterý a ve středu pracovníci společnosti Čevak potrubí ještě odkalovali.

Problémy trvají

Kolísající kvalita vody z místních zdrojů, které jsou v blízkosti řeky Lomnice, byla důvodem napojení na dálkový vodovod z Římova.
K tomu došlo před rokem a od doby zkušebního provozu pracovníci společnosti Čevak vodovod na několika místech ve městě odkalují. Pomohla by jen výměna vodovodního potrubí.

Ještě včera byli lidé v Miroticích kvůli zakalené vodě, která jim o prodlouženém víkendu tekla z vodovodu, rozčilení. Není divu, když výkyvy kvality vody se opakují už rok, že jsou netrpěliví. „První dotaz ohledně vody jsme od lidí zaznamenali v neděli večer. Dostali jsme informace, že zřejmě, jak bylo velké sucho, lidé spotřebovali více vody, a tím se změnil tlak v potrubí a uvolnily se železité usazeniny. Pracovníci společnosti Čevak hned přistavili cisterny a potrubí odkalovali," potvrdila starostka Mirotic Martina Mikšíčková.

S odkalováním pokračují dále. „V úterý a ve středu kontrolovali pracovníci síť a odběrná místa, voda již tekla čistá. Preventivně ještě dnes zůstávají na místě dvě cisterny, jedna na náměstí a druhá před školou," doplnila tisková mluvčí společnosti Čevak Jitka Kramářová.

Nejlepším řešením by mohla být výměna vodovodního potrubí. Tu však město plánovalo provést při výkopových pracích společně s výměnou kanalizace a výstavbou čistírny odpadních vod. Na to ale zatím peníze chybí.