„To snad není pravda. Kdo to vymyslel? Vždyť tady nebude žádný stín. To budeme v létě čekat na autobus na rozpálené lavičce?" zlobí se Zdena Petráková,  třiapadesátiletá obyvatelka Písku.

K jejímu názoru se připojuje také bývalý člen zastupitelstva, veterinář František Hanák: „Doufám, že ten krásný dub jenom prořezávají, ale jinak, že zůstane stát a že s ním architekti   ve svých plánech počítají."

Dub  zůstane stát, ale   z prostoru mezi melegnanským pomníkem a současným jezírkem  mizí čtyři jehličnany  a pět kaštanů. „Jehličnany už nejsou v dobré kondici a totéž  platí pro kaštany, které sem byly vysazeny před více než dvaceti lety," vysvětlil Miloslav Šatra, vedoucí odboru životního prostředí MÚ Písek.

Přestože   Písek má ve srovnání s některými jinými městy hodně zeleně, Písečáci urputně brání doslova každý strom a keř. „Já je chápu, také nevidím rád, když se odstraňují stromy a keře. Ale v některých případech to jinak nejde. Většinou jde o stromy, jejichž zdravotní stav je nebezpečný pro okolí," dodal Miloslav Šatra.

Prostor Bakalářů sice o část stávající zeleně přijde, ale po rekonstrukci zde budou vysazeny nové již vzrostlé stromy. Ale nejen to. Město musí za pokácené stromy zajistit náhradu v hodnotě 300 tisíc korun.

Náhrada

Za pokácené stromy při II. etapě rekonstrukce Bakalářů město  vysadí novou zeleň celkově za 300 tisíc korun. Kromě Bakalářů budou stromy vysazeny na různých místech Písku, která určí odbor životního prostředí  městského úřadu.

Po kácení stromů v prostoru mezi římskokatolickou farou a křižovatkou ulic Chelčického  a Budovcovy bude následovat  celková rekonstrukce této části Bakalářů podle návrhu akademického architekta Karla Lapky a jeho spolupracovníků. „Stavební práce by měly začít  v květnu a potrvají čtyři až pět měsíců.  Náklady se odhadují na patnáct milionů korun," uvedl  Václav Filip, vedoucí odboru  investic a rozvoje  MÚ Písek.

Po odstranění více než 40 stromů v Jeronýmově ulici, kterou čeká  rekonstrukce, se v centru  města   uskuteční ještě dva větší zásahy do  veřejné zeleně. Pokáceny budou lípy v Komenského ulici a dále  kaštan v Palackého sadech. „Tento strom je už v takovém stavu, že  ohrožuje okolí. Musí být tedy odstraněn, čekáme ještě na stanovisko  památkářů," připomněl  Miloslav Šatra,  vedoucí odboru  životního prostředí MÚ Písek.