Sochařka a restaurátorka Barbora Blahutová (1. května 1941) je rodačkou z Veselí nad Lužnicí, její muž taktéž sochař a restaurátor František Svátek (2.12. 1945) pochází z Tábora. Uměleckou dvojici spojuje analogie témat jejich volné tvorby. Typickými motivy jsou voda, vítr, tvar a světlo.

Ústředním tématem Svátkovy tvorby jsou jsou hydrokinetické skulptury. Fontány, ve kterých se snoubí voda, pohyb, těžiště, rovnováha a hravost, poutají malé i velké návštěvníky. Ladný pohyb a důmyslné technické provedení včetně dokonalých tvarů jednotlivých částí působí až magicky. Vystaveny jsou zde i modely všech těchto děl.

Slavnostní otevření Blatského muzea ve Veselí nad Lužnicí s novými expozicemi Život ve městě, Karel Weis a Blata, včetně krásného modelové kolejiště. K tanci a poslechu zahráli a zazpívali Pouličníci.
Weisův dům stojí za návštěvu. Po rekonstrukci nabízí expozice i model kolejiště

Za vidění stojí i jedinečné koláže Barbory Blahutové, které pracují s různými materiály. Používá nejen přírodní prvky jako dřevo, listí, ale také papír, sklo, alobal, či kousky látek. Její plastiky a reliéfy zobrazující okolní svět jejíma očima probouzí fantazii a nutí k zamyšlením nad současným životem, konzumní společností, ekologií a vlivy člověka na okolní přírodu.

Veselí nad Lužnicí, Horusice, Vlkov, Klečaty, Žíšov i Zálší zdobí během 5. ročníku soutěže o nejhezčí Veselé kolo celkem 29 soutěžních bicyklů.
Veselá kola z Veselí dofrčela i do okolních obcí. Barevná soutěž baví už pět let

Oba autoři vystavují v Čechách i zahraničí. Výstava je k vidění do 31. srpna, lze ji navštívit v galerii v 1. patře, fontány jsou v přízemí i v příjemném prostředí nádvoří. Weisův dům stojí na náměstí TGM a před nedávnem se dočkal celkové rekonstrukce i nových stálých expozic včetně modelu kolejiště s jihočeskými motivy. Otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin.