Jedno takové tajemství se podařilo odkrýt nedávno při rekonstrukci budovy z roku 1858 na Alšově náměstí, kde až do začátku tohoto tisíciletí sídlila ZŠJ. A. Komenského.

Původně v druhém nadzemním podlaží byly tři třídy. Po zbourání příček opět vznikl hlavní sál, kde na stěnách i stropu byly objeveny malby z druhé poloviny 19. století, tedy z období neoklasicismu.

„Po odkrytí omítky jsme zjistili, že zde bylo třicet sloupů se zlatými koryntskými hlavicemi na sytě modrém podkladu,“ připomíná památkář Jiří Hladký. Vzhledem ke špatné kvalitě omítek na stěnách a zejména na stropu nebylo možné malby restaurovat. Restaurátor Josef Novotný doporučil jejich rekonstrukci.

„Po podrobném zjištění rozsahu maleb vše zakreslíme a podrobně celou situaci zaměříme. Potom se zase ke slovu dostane stavební firma. Protože strop je v havarijním stavu a nedá se na něj malovat, stavbaři odkrytá místa vyplní omítkou, celé potáhnou pletivem a znovu nahodí. Stěny se přeštukují, na to se nanese původní rozvrh maleb a dojde k jejich rekonstrukci,“ vysvětlil další postup restaurátor Josef Novotný.Doplnil ještě, že restaurování, na rozdíl od rekonstrukce, je proces, při kterém se zachová původní malba a případně se retušují poškozená místa.

Rekonstrukce maleb bude trvat zhruba pět měsíců a město na ni uvolnilo 2,4 milionu korun. Celkovou rekonstrukci budovy bývalé školy, která by měla skončit na podzim příštího roku, práce na historických malbách zámeckého typu, nezdrží. „Po dokončení budou malby ozdobou sálu, kde bude oddělení beletrie nové městské knihovny a centra vzdělávání,“ dodal Jiří Hladký.

Restaurátor, malíř a historik umění Josef Novotný se podílí na restaurátorských pracích především na jihu Čech. Připomeňme zámek Č. Krumlov, dále v kláštery Zlatá Koruna a premonstrátů v Milevsku, kalvárii v Česticích, kostel sv. Maří Magdaleny ve Chvalšinách, minoritský klášter v Jindřichově Hradci a další.

V Písku to byly například sgrafita malovaná podle kartonů Mikoláše Alše na bývalém hotelu Otava, na poliklinice na Alšově náměstí nebo nástěnné renesanční malby v kostele sv. Václava. Obrazy jsou v Kanceláři prezidenta republiky, Alšově galerii, na zámku Hluboká, ve Strahovském klášteře a na zámcích Kynžvart a Žleby