Čtvrteční jednání zastupitelstva o centru pro mladé Romy na Portyči dostalo po téměř dvou hodinách diskuze, během níž se střídali příznivci a odpůrci stavby, nečekanou zápletku.

Jste spokojeni s tím, že starosta Ondřej Veselý návrh stáhl, nebo se o něm mělo spíše hlasovat? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku!

K mikrofonu přišla Romka Erika Kuruová a podrobila zastupitele tvrdé kritice. Starosta Ondřej Veselý pak návrh stáhl a uvedl, že pokud nedostane nové informace, už ho předkládat nebude.

„Chci vám poděkovat za to, že jste způsobili to, že všichni bílí lidé, přátelé i ti, které potkávám na ulici, říkají: 'Už zase jenom pro vás.' Nikdo se nás neptal, nikdo za námi Romy nepřišel a nezeptal se nás, jaký máme problém,“ poznamenala ironicky k společenské diskuzi, kterou nastartovalo únorové projednávání této otázky v Divadle Fráni Šrámka.

„V Písku funguje sdružení Naděje, kam chodí malé romské děti. Bude to znít blbě, ale romský člověk kolem dvaceti, pětadvaceti, s sebou vede děti, dvě tři. Jak byste to zařídili, když přijde do komunitního centra? Odloží snad děti a řekne 'Já si jdu a hrát a integrovat se?' Takhle to nefunguje. Jsem tmavá a stejně to říkám,“ dodala Kuruová, která má dvě děti a další neplánuje.

Upozornila ale i na to, že Romové nemají příliš velkou motivaci získat kvalitní vzdělání, protože si potom stejně hledají práci těžko. „Dokud nebudeme učit své děti, aby chodily do školy, nemá to smysl. A pokud nás nezaměstnáte, vyvolává to beznaděj, říkáme si, proč mít školu, když se nikam nedostaneme,“ vysvětlila svůj postoj Kuruová. Pak se vrátila k samotnému projektu komunitního centra.

„Pokud nebudu chtít, a já nechci, aby moje děti chodily jen mezi Romy, zaplatím jim kroužek v domě dětí nebo v družině. Chci, aby chodily i mezi bílé děti,“ řekla Kuruová a varovala před protiromskými náladami ve společnosti.

„To, co tady děláte, je velký problém. Zacházejte s námi jako s ostatními. Když nás dáte na druhou stranu do komunitního centra, vytvoříte situaci, jako je ve Šluknově nebo v Novém Boru. Doba, kdy po městě chodili skini a mlátili nám do oken, tu už byla. Chcete to snad znovu? Udělejte centrum pro všechny občany Písku,“ navrhla matka dvou dětí.

„To, co tady říkáte, je hloupost, vyvoláváte jen další vlnu nesnášenlivosti a rasismu,“ obrátila se Kuruová na starostu Ondřeje Veselého.

K mikrofonu se naopak nedostal romský student Michal Mižigár, ve chvíli, kdy přišel na řadu, diskuze skončila. Jeho názor by možná poměr hlasů v zastupitelstvu změnil. Už dlouhou dobu totiž stavbu centra podporoval.

„Mluvila v množném čísle, ale podle mě vyjadřovala jen svůj názor. Podle mě to bylo příliš ostré vyjádření,“ řekl Mižigár. S průběhem diskuze byl spokojen, i když některé věci ho překvapily. „Očekával jsem, že to bude lepší než v únoru v divadle a to se potvrdilo. Musel jsem se ale chvílemi smát názorům, že sídliště Portyč je vyloučená lokalita. Podle mě to tak není. Samozřejmě mezi většinou a Romy něco je, o tom víme všichni, ale že by to vypadalo jako v severních Čechách, to si opravdu nemyslím,“ dodal Mižigár.

Vybudování centra v problémové lokalitě bylo podmínkou pro podání žádosti o dotaci. V Písku byla za problémovou lokalitu označena právě Portyč, centrum tak nemohlo být za evropské peníze postaveno nikde jinde, což někteří Písečané navrhovali.