V čistírně odpadních vod (ČOV) se ročně zachytí kolem tří tisíc tun kalů, které se odváží na speciální skládku v Údraži. Město to každoročně stojí až dva miliony korun. Situace by se mohla radikálně změnit.
 Zastupitelé schválili záměr budoucí výstavby SMART areálu alternativní energetiky. „Předpokládané náklady jsou 33 milionů korun bez DPH, ale až 75 procent nákladů by mohla pokrýt dotace z programu LIFE vypisovaného přímo Unií. Žádost musíme podat nejpozději v září," uvedl místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09).

První etapou za předpokladu získání dotace je vybudování stanice energetického využití kalů a biomasy přímo v ČOV, která by mohla být uvedena do zkušebního provozu již příští rok na podzim. Nová technologie umožní likvidovat až pět tisíc tun kalů ročně, takže je zde určitá rezerva pro okolní obce.
Spalování kalů s příměsí štěpky by nijak neohrozilo životní prostředí. Kaly se budou spalovat při vysoké teplotě a do vzduchu půjde pouze pára. Popel obohacený o fosfáty mohou jako hnojivo využít například Městské služby Písek.

„Cílem nového SMART přístupu ve městě je vyvinout nebo aplikovat způsoby, které bezpečně a dlouhodobě využívají čistírenské kaly a biomasu pro výrobu tepla a elektřiny," dodal vedoucí odboru investic a rozvoje MÚ Písek Václav Filip.

Náklady na odvoz kalů z ČOV na skládku se rok od roku zvyšují. „Nová technologie umožňuje likvidovat tento odpad přímo v areálu čističky, což by společně s energetickým využitím kalů v ideálním případě mohlo do budoucna pro obyvatele Písku znamenat každoroční úsporu v platbách za stočné přibližně korunu za kubík," zdůraznil místostarosta Josef Knot.

Teplo vzniklé při spalování kalů s příměsí štěpky by vytápělo areál čističky případně i okolních objektů, vyrobená elektřina by stačila na provoz technologie.

Na první etapu projektu může navázat technologie spalování biomasy v areálu kompostárny. „Záleží ale na tom, jaká bude tepelná koncepce města, kde bude také stanovena budoucnost Teplárny Písek," upozornil Miloslav Šatra, vedoucí odboru životního prostředí MÚ, a pokračoval: „Pokud se v ní bude spalovat štěpka z Lesů města Písku a městských služeb, pak je zbytečné, aby se spalovací technologie stavěla hned vedle v kompostárně."

Písek letos podepsal deklaraci s Ministerstvem životního prostředí. „Na jejím základě by SMART areál alternativní energetiky v Písku, pokud se bude realizovat, měl být pilotním projektem a naše zkušenosti by využila další města," uvedl Josef Knot.