Ta je v tuto chvíli připravená pokračovat ve své funkci. S výsledkem voleb je spokojená, nicméně přiznává, že by to mohlo být lepší, pokud by měli celou kandidátku. Dva z kandidátů před volbami odstoupili.

Představu o budoucím vývoji v Písku starostka už má. „Jednání budou určitě složitá, jelikož zastupitelstvo bude opět rozdrobené. V každém případě pro mě budou partneři ti, co mají zájem na rozvoji Písku a máme s nimi společný program. To jsou ANO a ODS,“ uvedla po zveřejnění výsledků a včera potvrdila, že ještě v sobotu večer s oběma stranami vedli jednání.

Je jasné, že trojčlenná koalice ale nebude stačit. „V nejbližších dnech se chci sejít s KDU - ČSL, Piráty, ČSSD i Markem Andělem,“ potvrdila Eva Vanžurová.

Lídr ČSSD Ondřej Veselý vidí jako hlavní překážkuv uzavření koalice stavbu nového bazénu za 400 milionů korun, kterou vítězové voleb podporují. „Pokud by to byla podmínka, jsme připraveni dál pracovat v opozici,“ uvedl lídr ČSSD, která skončila na čtvrtém místě se třemi mandáty.

Piráti, kteří vybojovali v Písku pomyslnou stříbrnou příčku, nastínili svou povolební vizi hned v sobotu. „Společně jsme se usnesli na tom, že bychom rádi oslovili veškeré subjekty, dohodli se s nimi na schůzce a následně bychom chtěli navrhnout, abychom se nedělili na koalici a opozici. Všichni dohromady bychom připravili projekty, domluvili se, kde máme určité průniky,a šli bychom právě přes společná témata,“ zmínil lídr Pirátů Martin Brož.

A co když jejich představa nevyjde? „Když tohle pohoří, pak teprve budeme vyjednávato nějaké koalici a opozici. Nejdřív bychom to ale chtěli zkusit smírčí cestou,“ dodal lídr Pirátů.

Vítězové voleb už potvrdili jednání se stranami ANO a ODS. Lídr ANO měl však po sečtení výsledků jasno. „Podle mě není kam spěchat, zvlášť pokud má být první jednání zastupitelstva až 1. listopadu,“ poznamenal Jiří Hořánek.

Ondřej Veselý, lídr ČSSD, bude jednat, pokud ho někdo osloví. „Vyloučená by pro nás byla jen koalice s SPD, která se však do zastupitelstva nedostala,“ zmínil s tím, že za největší neúspěch letošních voleb považuje malou volební účast.