Kromě výdajů na potraviny a  další zboží, které souvisí se zvýšením DPH, obyvatelé města  musí počítat s tím, že se jim od letošního začátku roku prodraží provoz domácností. Rodinné rozpočty „pocuchají" výdaje na teplo, vodu a zejména na svoz a ukládání odpadu.

Dosud v Písku, už jako v jednom z mála měst,  lidé platili za popelnice podle  četnosti svozu. Zastupitelé od letošního roku schválili tzv. kapitační platbu, to znamená, že poplatek za svoz, třídění a ukládání odpadu zaplatí  každý obyvatel, který je v Písku přihlášen k trvalému pobytu.

Dosud  Písečtí platili  za popelnici při svozu jednou týdně 1915 korun, při  svozu jednou za 14 dnů 995 korun za rok.  Novela zákona o odpadech umožňuje obcím  zvýšit poplatek na osobu až na tisíc korun.  Písečtí zastupitelé této možnosti  nevyužili. Od  letoška zaplatí  každý obyvatel přihlášený k trvalému pobytu za rok 590 korun.

„Bydlíme v rodinném domku a odpad důsledně třídíme. Stačil nám tedy odvoz jednou za dva týdny za 995 korun. Protože v domku bydlíme tři, letos zaplatíme 1770 korun," posteskla si jedna z obyvatelek Denisovy ulice v Písku.
Vyšší  poplatky by měly omezit  náklady města na odpadové hospodářství. Na netříděný a tříděný odpad, likvidaci černých skládek, provoz sběrných dvorů apod. město ročně doplácí přes 18 milionů korun.

Dražší bude také otočení vodovodním kohoutkem. Vodné a stočné se zvyšuje zhruba o dvě koruny na kubík.  Požadavek společnosti ČEVAK, která provozuje vodohospodářský majetek města, byl vyšší. Koncesní smlouva s městem  umožňuje roční míru zisku až osm procent, zastupitelé však odsouhlasili o dvě procenta méně.

Přemýšlet o tom, jak ušetřit na teple a teplé vodě, budou zřejmě obyvatelé 7700 bytů v Písku.   Za dodávku jednoho GJ tepelné energie z Teplárny Písek, kde je většinovým vlastníkem město, zaplatí konečný spotřebitel 521,90 Kč včetně čtrnáctiprocentní DPH. Podle vyjádření  zástupců teplárny cenu ovlivňují náklady na palivo, elektřinu a plyn.