Přišla si ji prohlédnout také Kateřina Sušická z Písku. Při rozhovoru upozornila mimo jiné na to, že otevřením této expozice a přístupem do Sladovny od řeky Otavy jsou tak v těsnějším sousedství dvě významné technické památky města – vedle Sladovny je to také Elektrárna královského města Písku.

Kdy do SladovnyÚterý – neděle (pondělí zavřeno)
Letní otevírací doba:
(1. květen – 30. září): 9.00 – 18.00 hodin.
Školní prohlídku s lektorem lze objednat telefonicky na čísle: 733 623 929 nebo e-mailem: lektor@sladovna.cz.

Při prohlídce nové stálé expozice ji zejména překvapila skutečnost, že se zachovalo původní technologické zařízení. „Jeho obnova a instalace dokumentuje prvotní poslání této velké historické budovy. O procesu výroby sladu jsem mnohé věděla z návštěv jedné sladovny na Slovensku, ale tady jsem si svoje znalosti a představy doplnila a upřesnila. Tady v Písku mě zaujalo, v jak malých prostorách přes tři patra je technologie instalovaná," uvedla Kateřina Sušická.

Expozici Sladovnictví si hned při otevření prohlédl také pravidelný návštěvník akcí ve Sladovně, Písečák Bohuslav Richter. „Především chci znovu zdůraznit, že mám velkou radost z toho, že se opravuje tato historická památka. V nové expozici jsem vlastně poprvé viděl, jak vzniká důležitá surovina pro výrobu piva. Jsem pivař a už se těším, že se podaří naplnit záměr otevřít zde restauraci a vyrábět pivo ve vlastním minipivovaru," těší se Bohuslav Richter a dodává: „Sladovna tak bude určitě ještě větším lákadlem pro dospělé domácí i zahraniční návštěvníky."

Novou stálou expozici měl příležitost posoudit také předseda správní rady Sladovny Radek Boček. „Jsem přesvědčen, že bude mimořádně záležet na nasazení a přístupu průvodce. Sama expozice je statická, má málo interakce s divákem, s návštěvníkem. A to bude muset nahradit, nebo se o to alespoň pokusit, právě průvodce. Pokud to bude dělat se stejným nasazením jako při první prohlídce, bude to, snad, dobré," myslí si Radek Boček.

Scénář pro původce touto expozicí se podle ohlasů návštěvníků povedl. První „várku" si vzal na starost hlavní designer expozice Tomáš Novotný, ale připraveni jsou ještě tři další lektoři. Ve čtyřech převlecích seznámí zájemce se „zlatými časy", kdy písecká sladovna patřila k největším u nás. „Nová expozice byla kompletně navržena tak, aby se turisté dozvěděli co nejvíce o sladovnictví a jeho technologii, a to díky pečlivě zvolenému výkladu a možnosti propojit nově získaná fakta od průvodce s vizuální podobou celého prostoru. Návštěvník si může technologii týkající se výroby sladu sám zblízka prohlédnout, osahat a dokonce i z části zažít a vyzkoušet," upozorňuje Dana Tučková z marketingu Sladovny.

Prohlídky expozice Sladovnictví jsou možné pouze s lektorem a ve skupinách patnáct až dvacet lidí a rezervace je nutná. Vstupné je pro dospělého 60 korun, děti od dvou do patnácti let zaplatí 30 korun a rodinné vstupné pro tři až pět lidí činí 150 korun.

Sladovnu čeká ještě rekonstrukce poslední části, o jejíž náplni se diskutuje. Nejčastěji zaznívá návrh, aby zde byl minipivovar s restaurací.
Podle názoru předsedy správní rady Sladovny Radka Bočka nerekonstruovaná část by měla objekt doplnit o komerční aktivity, umožňující dlouhodobý pronájem. „Nájemné by dále diverzifikovalo příjmovou stránku rozpočtu Sladovny tak, abychom směřovali k mému dlouhodobému cíli, to je aby příspěvek města na provoz byl zhruba polovinou všech příjmů, ale ne 90 procent, jako tomu bylo, když jsem přišel do správní rady. Tedy malý pivovar, restaurace, retro hotel, malé kongresové centrum, apod. Určitě komerční aktivity, přinášející příjmy, ale s vazbou na stávající galerii a expozici Sladovnictví," uvedl Radek Boček.

Nápad otevřít zde minipivovar a restauraci podpořila také starostka Písku Eva Vanžurová a obsahuje ho i návrh Rozvojové studie Sladovny po jejím dokončení, který zpracovala Kateřina Melenová.

Historie

Město Písek má bohatou historii vaření piva. První dochované písemné informace o právu várečném jsou z roku 1327, ale lahodný mok se zde v měšťanských domech vařil zřejmě už mnohem dříve. První pivovar byl postaven na začátku 16. století v části prostor hradu, později však byl postaven větší pivovar v Hradišťské ulici a místo dosavadního pivovaru právováreční měšťané nechali postavit sladovnu. V roce 1948 píseckou sladovnu převzal podnik Jihočeské pivovary.

V roce 1953 byla ukončena výroba piva, ale slad se zde vyráběl ještě další dvě desítky let. Dva komíny sladovny definitivně vyhasly v roce 1973. Potom části tohoto objektu, který patří k dominantám města, sloužily jako sklady. Budova chátrala, ale na rozdíl od jiných objektů stejného zaměření v republice měla štěstí.

Město Písek v roce 2006 založilo obecně prospěšnou společnost Sladovna. Budova se i za pomoci evropských peněz postupně rekonstruuje a otevírá veřejnosti. Jen rekonstrukce prostor pro expozici Sladovnictví stála více než 22 milionů korun, z toho dvě třetiny zaplatila EU.