Navštívit můžete třeba synagogu v Bechyni. Nachází se přímo v bývalé židovské uličce. Budova je vcelku zachovalá, a to i přes to, že zde během totality parkovaly hasičské vozy. Přímo v synagoze dnes sídlí muzeum turistiky, de facto jako jediné v Česku. V rámci expozice uvidíte i digitalizovaný film ze 70. let popisující, jak se znovu stavěl řetězový most. Přes něj lidé překonávali Vltavu mezi Temešvárem a Podolím a ve čtyřicátých letech minulého století jej nahradil dnešního Podolský most. Původní most byl rozebrán a znovu postaven na Lužnici u Stádlce. Ukryta návštěvníkům zatím zůstává zachovalá očistná mikve, ale naopak je možné půjčit si v bechyňském infocentru klíč a obdivovat židovský hřbitov, který je součástí městského opevnění a je oázou klidu uprostřed města. Pokud budete mít štěstí, rostou zde v soustředných kruzích i pravé hřiby.

Největší synagogou na jihu Čech je ta písecká. Město Písek židovskému obyvatelstvu přálo a díky tomu zde byl vystavěn svatostánek, který svou velikostí šlape na paty plzeňské synagoze, která je třetí největší na světě. Synagoga v Písku po II. světové válce bohužel plnila funkci skladu textilu. Díky tomu do ní bylo vestavěno patro. Tím přišel unikátní sakrální prostor o svou monumentálnost. Nic ale není ztraceno. V posledních letech byla opravena střecha, částečně restaurovány malby a v nejbližších letech by se díky evropským fondům na záchranu kulturního dědictví mohla synagoze v Písku vrátit původní majestátnost a krása. Písecká synagoga se dnes otevírá turistům pouze při speciálních prohlídkách.

Vhodným tipem pro výlety do přírody mohou být židovské hřbitovy. V kraji jich je celá řada a dodnes jsou připomínkou významné komunity, která zmizela v období 2. světové války. Některé jsou snadno přístupné, jiné musíte hledat ukryté uprostřed lesů a luk. Židé jako místo spočinutí volili často skalnaté svahy nebo jiná místa, která byla nevhodná pro stavbu domů a pěstování plodin. Například hřbitov v Kolodějích nad Lužnicí má klasický svahovitý reliéf, najdete zde kovové ohrádky náhrobků, jež bývaly módní vlnou, stejně jako „domeček“, který se stavěl významným osobnostem. Pokud uvidíte na náhrobku kamínek, tak symbolizuje vzpomínku na mrtvého a zvyk pochází z doby, kdy se pohřbívalo v poušti do písku a bylo nutné kameny zabránit vyhrabání těl zvířaty. Nejzachovalejší hřbitov v kontextu jižních Čech hledejte v malebných Miroticích. Unikátní je areál hřbitova v Oseku, kde jsou pochováni prarodiče spisovatele Franze Kafky. K oseckému hřbitovu vede pěší stezka od kostela v Radomyšli a dojdete po ní až k oseckému zámku, který byl předlohou jedné z nejznámějších knih Franze Kafky.

Abychom nalákali na další unikáty, stačí jmenovat například nejstarší gotickou synagogu v Česku, kterou najdete v Milevsku, stejně jako její mladší empírovou sestru. Naprosto raritní jsou zachovalé interiéry kasejovické synagogy, která se navíc nachází na českém úseku svatojakubské cesty. Za zmínku stojí i židovský hřbitov v Písku, na kterém je uložena k věčnému spánku i velká láska Leoše Janáčka Kamila Stösslová, či malebný hřbitov nedaleko Mirovic.

Čtivý přehled o židovských památkách je snadno k dosažení na odkazu: https://www.jiznicechy.cz/pohodove/zidovske-pamatky-v-jiznich-cechach

Přehledná nabídka turistických možností na jihu Česka: www.jiznicechy.cz

Píseckem, s.r.o.