Jedním z důvodů bylo podle starosty Ivana Radosty to, že se o půjčky, na které letos vyčlenili půl milionu korun, přihlásili jen dva zájemci.

„Jeden z nich, když se dozvěděl, jaká je výše úročení, od své žádosti ustoupil. Bojovali jsme s tím, že na půlmilionovou možnost si půjčit peníze se přihlásil jen jeden zájemce," vysvětlil starosta a dodal, že posláním půjčky by mělo být to, aby si lidé zvelebovali své bydlení.

Radní Miroslav Doubek uznává, že hypotéky jsou dneska kolem 1,8 procenta, ale úroky za komerční půjčky se pohybují výrazně výše. „Je-li návrh dvě procenta, nechť je to schváleno," uzavřel v rozpravě Miroslav Doubek.

Obyvatelé města si mohou půjčit například do 150 tisíc korun na obnovu střešní krytiny starší deseti let, výměnu oken starší deseti let v rodinném domě do 60 tisíc korun nebo na zřízení malé čistírny částku do dvaceti tisíc korun.

Ke snížení úroků půjček z fondu rozvoje bydlení sáhli, jak už jsme informovali, i v Kovářově. Úrok tu snížili z pěti na tři procenta.

Naopak v Bernarticích nebo Božeticích, kde mají půjčky z fondu rozvoje bydlení úročeny čtyřmi procenty, o snížení sazby podle slov starostů neuvažují.

Dopad na rozpočet
Poskytnutí peněz na pět let

při úročení 4% město získá částku zhruba 52 496 korun (za 5 let, tj. zhruba 10 499 Kč/rok) 

při úročení 3 % by město získalo částku zhruba 39 061 korun (za 5 let, tj. zhruba 7812 Kč/rok)

při úročení 2 % by získalo částku zhruba 25 833 korun (za 5 let, tj. zhruba 5167 Kč/rok)
Zdroj: Město Milevsko