Byla první a získala osm tisíc korun. Mateřská škola Branice, která v loňském školním roce vyhrála soutěž ve sběru plastových lahví, se zapojila i do druhého ročníku. V něm zatím na stupně vítězů ztrácí,  drží čtvrté místo. Loňské vítězství ale vzbudilo rozpory a letošní zájem už není takový.

„Všichni loni flašky nosili, rodiče i spousta lidí z Branic a okolí. Byli jsme do toho zapálení, viděli jsme, že je to baví," říká učitelka branické školky Alena Andělová, podle které má na letošní nižší počet sesbíraných lahví vliv několik aspektů. „Letos už nevybíráme lahve v hospodě, protože jsme nechtěli, aby tam pořád měli nepořádek. Chodba byla plná pytlů. Říkali jsme si, že by se nám také nelíbilo mít to tahle po celý rok," vysvětluje Alena Andělová s tím, že plastové lahve mohou lidé odevzdávat ve školce.

„Nosí jich celkově méně, je to už druhý ročník, to si myslím, že to má vliv. A také to, že si obec plasty sama lisuje, takže některé flašky možná nosí lidé přímo obci," zamýšlí se učitelka Alena Andělová.

Branice se lisováním plastových lahví, ale také papíru, které vytřídí místní lidé,  věnují od poloviny loňského roku. Systém si starosta Stanislav Češka pochvaluje. „Jsme s tím spokojeni. Slibujeme si od něho snížení objemu odpadů, které nám za peníze vyváží," říká starosta a dodává, že lisování znamenalo i vytvoření pracovního místa pro zdravotně znevýhodněného člověka. Obec ho zaměstnává přes Svazek obcí Milevska.

Podle učitelky školky Aleny Andělové byli někteří lidé zklamáni z výhry za loňské prvenství. „Všichni ví,  co jsme vyhráli. První cenou bylo šest tisíc korun plus korunu za každé odevzdané kilo lahví. My jsme jich měli asi dva tisíce. Když někteří zjistili, co jsme vyhráli, byli z toho dost rozhořčení," říká učitelka Andělová s tím, že někteří lidé připomínali, že cena za jeden kilogram lahví při prodeji přesahuje deset korun.

Michal Polanecký, jednatel firmy Služby města Milevska, která soutěž připravila, jakémukoli rozhořčení podle svých slov nerozumí. „Poměrně mě to mrzí. Soutěž je čistě dobrovolná a pravidla jsou dána předem. Naše společnost dostála všem závazkům plynoucích z pravidel soutěže," říká Michal Polanecký.

Vysvětlil, že výkupní ceny plastových lahví  se  mění celý rok řádově o desítky procent a cena je velice rozdílná  dle barevnosti lahví. V Milevsku lahve třídí na čiré, modré, zelené a směs. „Cena, kterou zde zmiňujete, se vztahuje pouze na čiré PET, a to ještě ne v průběhu celého roku. Pokud dohromady spočítám náklady na odměny pro školy, výkupní cenu, dopravu, pytle, třídění, administrativu, energie, mzdy včetně odvodů, vázací dráty a provoz lisu, tak výkupní cena, za kterou PET prodáváme dál, někdy ani nepokrývá naše náklady s touto soutěží spojené," vysvětluje jednatel služeb.

„Než jsme soutěž loni poprvé vyhlásili, tak většina obcí ještě za likvidaci PET platila formou úhrady za odvoz svozové společnosti," dodává.

Mateřská škola Branice si za loňskou výhru pořídila novou podlahu. Jak říká učitelka Andělová, peníze ve školce se pokaždé hodí.

Průběžné pořadí soutěže
1. MŠ Kostelec nad Vltavou
2. MŠ Skřítci Zbelítov
3. MŠ Božetice
4. MŠ Branice
5. MŠ Kytička Milevsko
6. MŠ Kovářov
7. ZŠ a MŠ Sepekov
8. 1. ZŠ Milevsko
9. 2. ZŠ Milevsko
Soutěž začala 3. září a končí 14. června.