Tradiční anketu vyhlašuje Česká unie sportu za mediální podpory Píseckého deníku už více než dvacet let. Nejúspěšnější sportovci Písecka byli vyhlášeni v několika kategoriích, a to děti do patnácti let, mládež od 16 do 20 let, dospělí, kolektivy mládež do 18 let, kolektivy dospělí, trenér, osobnost a cena čtenářů Deníku. Novinkou letošního ročníku je Zvláštní cena Okresního sdružení České unie sportu Písek.

První vyhlášená byla kategorie dětí do 15 let. Tu ovládl třináctiletý Richard Bašt z Plaveckého klubu Písek, který má na kontě řadu zlatých medailí v několika disciplínách krajských přeborů a mistrem ČR. Druhou příčku obsadila patnáctiletá házenkářka Denisa Hejlová z TJ Sokol Písek. Ta je reprezentantkou ČR v kadetkách a opakovaně získává tituly nejlepší střelkyně. Třetí mezi nejmladšími sportovci je čtrnáctiletý Vítězslav Baďura z FC Písek. Je hráčem dorostu U17, reprezentant ČR v kategorii U15 a účastní se tréninků a přípravných utkání největších klubů ČR.

Vyhlášení nejúspěšnějších sportovců Písecka se blíží.
Kdo je vaším favoritem mezi sportovci Písecka? Hlasujte v anketě o cenu Deníku

Kategorii mládež od 16 do 20 let suverénně ovládl šestnáctiletý karatista Jakub Žlábek ze Sportovního klubu policie Písek. Ten v loňském roce vybojoval 2. místo na Světové lize mládeže WKF v Mexiku nebo 3. místo na mezinárodním turnaji WKF v Polsku. Je vicemistr ČR, vyhrál národní pohár mezi muži a byl oceněn jako nejlepší závodník Českého svazu karate v kategorii kata U16 v ČR. Stříbrnou příčku v mládežnické kategorii obsadil dvacetiletý lyžař Štěpán Kroupa ze Skiklubu Písek. Ten je juniorským reprezentantem ČR, vítěz Mistrovství ČR ve slalomu či mezinárodního závodu FIS v obřím slalomu Štrbské Pleso. Třetí místo v této kategorii získal sedmnáctiletý basketbalista Jakub Šimonek z TJ Sokol Písek. Se svým týmem vyhrál mistrovství ČR v kategorii U17 a 3. místo v kategorii U19. Je účastník ME v kategorii U18 a hráč nejvyšší soutěže mužů Kooperativa NBL.

Kategorii dospělých vyhrál dvaadvacetiletý basketbalista Vojtěch Sýkora z TJ Sokol Písek. S týmem vybojoval zlato na letní Univerziádě v Číně, je vítězem 1. ligy mužů a kapitán týmu nejvyšší soutěže Kooperativa NBL a člen týmu reprezentace mužů na blížící se kvalifikaci na MS. Druhé místo patří házenkářce Ivetě Korešové z TJ Sokol Písek. Nejlepší střelkyně nejvyšší česko-slovenské soutěže házenkářek v sezoně 2022/2023 a kapitánka 4. týmu házené žen v ČR Sokola Písek drží průběžné 1. místo v tabulce střelkyň MOL ligy 2023/2024. Třetí mezi dospělými je Vojtěch Včelička z AKJ PANTHERS Sokol Písek, který se věnuje bojovým sportům. Loni získal titul mistra světa v kickboxu i v sebeobraně. Je také mistr ČR v sebeobranném systému Allkampf-jitsu.

Mezi kolektivy mládeže do 18 let se tentokrát prosadily písecké mažoretky Gabriela Horková a Kristýna Vachtová, které se loni staly mistryněmi ČR a dokonce mistryněmi světa v mažoretkovém sportu. Druhé místo patří starším žákyním oddílu házené TJ Sokol Písek. Ty loni získaly titul Mistra ČR starších žákyň, vyhrály Jihočeskou liga starších žákyň i mezinárodní turnaj v kategorii mladších dorostenek. Třetí příčku obsadili Sršni U 17 TJ Sokol Písek. Basketbalisté se stali Mistři ČR v kategorii U17.

Miroslav Janovský starší byl oceněn jako sportovní osobnost Písecka.
Sportovní osobností Písecka je Miroslav Janovský starší, stál u zrodu Sršňů

Souboj dospělých kolektivů ovládli Sršni muži A, kteří se stali vítězem 1. ligy mužů. Zúčastnili se nejvyšší soutěže mužů Kooperativa NBL a dostali se do osmifinále Českého poháru. Stříbro v této kategorii patří házenkářkám TJ Sokol Písek, které si zajistily po deseti letech postup do národní play-off 2023. Vybojovaly zde 4. místo a 6. místo v česko-slovenské Interlize. Dostaly se do čtvrtfinále Českého poháru. Třetí místo mezi kolektivy obsadili florbalisté FBC DOŠWICH Milevsko – muži A. Ti dosáhli postupu do 3. nejvyšší republikové soutěže do Národní ligy.

Sršni měli důvod k radosti také při vyhlašování kategorie Trenér. Tu totiž vyhrál Jan Čech, trenér týmů U 17, U 19 a mužů. Všem se v současné době mimořádně daří a nepochybně je to velkou zásluhou právě Jana Čecha.

Sportovní osobností se stal sedmapadesátiletý Milan Písecký, všestranný aktivní sportovec, v mládí krajský přeborník ve sjezdovém lyžování a ve skocích na lyžích. Ve fotbalovém okresním přeboru hrál za týmy Semic, Písku B, Podolí II a Hradiště, ve futsalu za Unbroken Písek. Osvědčil se též jako instruktor lyžování na středních školách a při JČU v ČB, v současnosti je pomocný kustod IHC Písek. Za svou sportovní kariéru získal 1. místo v ČR v CROSS golfu, který je součástí Extrémního Golfu, 2. místo v jednotlivcích i v družstvech na ME v URBAN golfu. Je pořadatel kvalifikačních turnajů na ME a MS v URBAN golfu.

Michal Brousil na slavnostním vyhlášení nejúspěšnějších sportovců Písecka.
Mám rád výzvy a rád posouvám hranice svých možností, říká hasič Michal Brousil

Letošní novinku, Zvláštní cenu Okresního sdružení České unie sportu Písek, převzala paracyklistka Pavlína Vejvodová, která se stala dvojnásobnou mistryní světa na tricyklu na mistrovství světa v Glasgow. Získala 1. místo v časovce, 1. místo v silničním závodě kategorie T1 a 2. místo na Světovém poháru v paracyklistice v Itálii.

Cenu čtenářů Deníku, o které rozhoduje veřejnost prostřednictvím hlasování na webu Píseckého deníku, vyhrál Vojtěch Včelička z AKJ PANTHERS Sokol Písek. Do ankety dorazilo celkem více než 30 tisíc hlasů. Vojtěch Včelička získal 6516 hlasů a stal se tak jasným vítězem.

Slavnostním večerem, jehož součástí bylo vyhlášení nejúspěšnějších sportovců, provázel sportovní komentátor ČT Vlastimil Vlášek, k tanci a poslechu hrála poprocková skupina Elizabeth. Za vystoupení děkujeme Mažoretkám Písek pod vedením Petry Jandové, taneční skupině My Way Company Písek pod vedením Šimona Kotrby a SKP karate Písek pod vedením trenéra Davida Krejči.