Zatím poslední - 33. ročník výstavy květin, který navštívilo 25 tisíc lidí, se v areálu zahradnictví Zámecká zahrada v Čimelicích konal v roce 2019, a to pod taktovkou tehdejších provozovatelů manželů Chvalových. Ti se však toho roku rozhodli odejít do důchodu a zahradnictví předat. V současné době ho provozuje Martin Trávníček z Milevska. Společnými silami se pokusí na tradici oblíbené akce navázat.

Podle Hany Chvalové jsou reakce vystavovatelů i veřejnosti velice pozitivní. „Všichni se těší, že se zase projdou mezi květinami a odpočinou si od běžných starostí. Výstava mnohým poslední roky chyběla a dnes jsou rádi za každou hezkou akci," poznamenala spolupořadatelka. Co se týče vystavovatelů, jedná se podle jejích slov o jednu velkou rodinu. „Většina sem jezdí dlouhé roky. Bohužel nám ale řady vystavovatelů trochu prořídly, takže ne se všemi se letos setkáme," uvedla s tím, že na druhou stranu přibudou i někteří noví.

Tradiční výstava květin se bude konat od čtvrtka 24. do neděle 27. srpna v areálu zahradnictví Zámecká zahrada Čimelice. Jedná se o jednu z mála podobných zahradnických akcí v Čechách, kde kromě originálních aranžovaných expozic uvidí návštěvníci téměř kompletní zahradnický sortiment rostlin a nejrůznější doplňky do zahrady.

Výstava květin v Čimelicích.
Výstava květin v Čimelicích potěšila návštěvníky

Jak zmínila Hana Chvalová, rámec a náplň výstavy se teprve tvoří, ale je jisté, že o zajímavé aranžované expozice nebude nouze. „Připravujeme expozici Rozkvetlé sny s nádhernými velkoformátovými obrazy malířky Jana Frýblové, Okamžiky z ptačího světa ze zahrady i z volné přírody s překrásnými fotografiemi Vendy Štofflové, ve vstupní hale bude expozice Příroda očima fotografů Jiřího Hájka a Milana Hanuse, která přítomné zavede na nádherná místa šumavských zákoutí i jižních Čech," vyjmenovala pořadatelka. V plánu jsou také expozice Moje zahrada, moje království se záplavou balkonových květin, Rozkvetlé hospodaření ztracené v čase s tradičními gladiolami, Na našem dvorku s barevnými dřevěnými zahradními dekoracemi, Vzpomínka na výtvarnici Evu Ďurčovou, Fenomén strom, Trochu z historie květinových výstav, Sortiment starých ovocných odrůd, novinky firmy SEMO či sortiment zeleniny firmy Moravoseed vhodný pro pěstování v nádobách a další.

Rostlinný svět na letošní výstavě bude zastupovat také široký sortiment gladiol, lilií a jiřin včetně novinek od tradičních pěstitelů, trvalky, letničky, skalničky, balkonové květiny, kaktusy, sukulenty, okrasné dřeviny, masožravé rostliny, koření, léčivky, řezané květy a další. Ve venkovních výsadbách se opět objeví letničkové směsi z přímého výsevu a řada dalších zajímavých květin.

Před píseckým kulturním domem jsou k vidění dvanáctimetrový vor i venkovní výstava.
Před píseckým kulturním domem "zakotvil" dvanáctimetrový vor. Bude tu rok

Zahradníci budou samozřejmě své výpěstky nejen vystavovat, ale i nabízet k prodeji v hojném sortimentu včetně velkého množství zahradnického materiálu, dekorativních předmětů a zahradní keramiky. Aranžované květinové expozice se rozkládají ve sklenících a foliovnících na ploše tři tisíce metrů čtverečních. Výstavu doprovodí chovatelská výstava drobného zvířectva, bohaté občerstvení v přilehlém parku a pestrý kulturní program u sportovní haly.