Zaměstnanci Zemského hřebčince v Písku mají v těchto dnech napilno. V červenci totiž vrcholí každoroční půlroční připouštěcí sezona, během které se o desítky ušlechtilých plemenných hřebců ucházejí nevěsty z celé republiky. Současně pokračuje výcvik a testování mladých koní i příprava sportovních koní na nejrůznější soutěže a závody. Na lukách se suší sena, aby bylo na zimu dost krmení.

Jak zmínila za hřebčinec Magdalena Myslivcová, stáje jsou čerstvě vymalované a celý areál této jedinečné historické stavby a národní kulturní památky je připravený na letní sezonu, kdy do něj zavítají tisíce návštěvníků. „Zájemci mohou přijít na některou z pravidelných komentovaných prohlídek. Konají se vždy v pondělí, ve středu, v pátek a v neděli od 14 hodin," pozvala s tím, že větší skupiny se mohou objednat samostatně. „Návštěvníkům představíme historii i současnost chovu plemeníků v Písku a uvidíte i mladé policejní koně ve výcviku," doplnila.

Kromě "běžného provozu" nabízí hřebčinec také řadu sportovních akcí a přehlídek, které jsou volně přístupné pro veřejnost. O víkendu 8. a 9. července se uskuteční Oblastní mistrovství České jezdecké federace a jezdecké skokové závody Cena Písku. O víkendu 12. a 13. srpna jsou v plánu parkurové závody Amater Tour. Kritérium mladých koní bude mít 2. kvalifikaci 15. srpna a finále 1. až 3. září. Oblastní přehlídky klisen a hříbat se konají 28. července a 17. srpna. Oblastní mistrovství dětí a juniorů je na programu 19. srpna. Podrobnosti najdete na webu www.zemskyhrebcinec.cz.