Zpřístupnit by se měl také ostrov na řece Otavě, který k nejstarší vodní elektrárně u nás přiléhá. Změnu schválili radní města na svém posledním jednání. Důvodem je končící smlouva se současným nájemcem. Podle starosty Písku Michala Čapka navíc nejsou v poslední době reference na provoz elektrárny ideální. „Oslovilo nás Prácheňské muzeum s tím, že by mělo zájem o výpůjčku muzejní části pro veřejnost. Vidí tam prostor pro zlepšení," zmínil starosta. Dodal, že město muselo vrátit parní lokomobilu, jeden z nejvýznamnějších exponátů, a kromě toho přišla výpověď také od Národního technického muzea, odkud byla zapůjčena většina předmětů.

Městská slavnost Dotkni se Písku 2023.
Městskou slavnost Dotkni se Písku bude příští rok organizovat pražská společnost

Prácheňské muzeum nemá zájem o technologickou, strojní část. Ta generuje elektřinu, která se může prodávat do sítě. Podle vedení města může elektrárna vydělat až milion a půl korun ročně. Tuto část by měla od příštího roku provozovat nově vzniklá společnost města Energetická správa Písek. Jak uvedl místostarosta města Josef Soumar, peníze z provozu elektrárny půjdou jako příjem do energetické koncepce města. Budou se z nich financovat například vodní elektrárny nebo solární panely.

Městská elektrárna Písek.Městská elektrárna Písek.Zdroj: Deník/Lucie Kotrbová

V plánu je také zpřístupnit veřejnosti ostrov na řece a začít ho plně využívat. „Je to krásné místo, kde si umím představit například konání svateb nebo půjčování lodiček a šlapadel," poznamenal starosta Michal Čapek.

Bára Sulanová z Milevska vyhrála korunku královny krásy.
Nejkrásnější dívka ČR je z Milevska. Bára Sulanová získala korunku Miss

Městskou elektrárnu má od konce roku 2007 v pronájmu písecký zastupitel Marek Anděl. Smlouva mu vyprší ke konci letošního roku. Záměr nového provozovatele s ním prý nikdo z vedení města neprobíral. „Každopádně nemám v plánu dál elektrárnu provozovat. Je to velice náročná práce a měl by to převzít někdo mladší," zmínil Marek Anděl.

Městská elektrárna je nejstarší fungující vodní elektrárna v Čechách. Stojí na místě bývalého Podskalského mlýna, kde vznikla na přelomu 19. a 20. století. Po rozsáhlé rekonstrukci začala opět dodávat elektřinu do sítě v dubnu roku 1994. Muzejní expozice byla zpřístupněna veřejnosti v roce 1997.