Jak potvrdila ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová, výsledky řádného měření kvality koupací vody ve 30. kalendářním týdnu potvrdily špatnou kvalitu vody u Podolska na Orlíku. „Voda ve sledované lokalitě je nebezpečná ke koupání. Dle aktuálního rozboru jsou zde významně překročeny limitní hodnoty III. stupně pro ukazatele sinice, chlorofyl-a, vodní květ a byla zde opět zjištěna snížená průhlednost. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje akutní poškození zdraví! Dne 13. července zde KHS vyhlásila dočasný zákaz používání povrchové vody koupání. Vodu celkově hodnotíme stupněm 5," shrnula Kvetoslava Kotrbová výsledky měření.
Hygienici pravidelně sledují vodu také na Orlíku u Radavy. „Zde dostala tentokráte trojku, která symbolizuje zhoršenou jakost vody, podle aktuálního rozboru jsou zde překročeny limitní hodnoty pro sinice a chlorofyl a, “ uvedla s tím, že je nutno počítat s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních potíží při vodní rekreaci. „U vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou."
Příliš dobře nedopadly rozbory ani v nádrži Jordán v Táboře. Tady kvalitu vody sleduje vodohospodářská laboratoř Povodí Vltavy. „Jordán vykazuje ve své střední a dolní částí od silničního mostu k hrázi aktuálně zhoršenou kvalitu vody. Výskyt hygienicky závadných sinic je na středním, třetím stupni z pětibodové stupnice," říká vedoucí této laboratoře Jan Potužák.
Odběr z 27. července tu podle jeho slov prokázal postupný nárůst biomasy řas a sinic, což má na svědomí sníženou průhlednosti vody. „V horní přítokové části se průhlednost vody pohybuje na úrovni 0,6 metru. Ve střední a dolní části poklesla na hodnoty 1,1 až 1,3 metru. Ve vodě jsou patrné významnější nazelenalé shluky sinic, které se v přítokové části koncentrují v hladinové vrstvě. K rozvoji sinic a řas napomohlo teplé a slunné počasí uplynulých dnů. Na druhou stranu přísun živin, zejména pak fosforu, hlavním přítokem zůstává stále nízký. Teplota vody v hladinové vrstvě se v době odběru pohybovala kolem 23°C. Vodní sloupec je stabilně teplotně zvrstven. Stále platí, že výrazný pokles teploty nastává mezi 3 a 4 metry hloubky. Od této hloubky dochází k razantnímu poklesu koncentrace rozpuštěného kyslíku. Od 6 metrů ke dnu jsou jeho koncentrace nulové. V nejhlubších partiích u hráze se již naplno začínají projevovat důsledky dlouhodobějšího kyslíkového deficitu, změna barvy vody na šedou v kombinaci s mírným zápachem po sirovodíku," shrnul aktuální zjištění.
Naopak velmi dobrou jakost vody ukázala podle Kvetoslavy Kotrbové měření ve Staňkovském rybníce. „Ten v tomto týdnu dostal jedničku. Sousední rybník Hejtman čtyřku. Podle aktuálního rozboru je zde voda nevhodná ke koupání. Byly zde výrazně překročeny hodnoty ukazatele sinice a chlorofyl a. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům, pro uživatele představuje zdravotní riziko a koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem," varuje i rekreanty na Jindřichohradecku.
O něco lépe je na tom voda v Lipně. „Jedničku dostala voda u Černé v Pošumaví, dvojku voda u pláže v Lipně nad Vltavou. Podle aktuálního rozboru je voda vhodná ke koupání, avšak s ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezony je souhrnně hodnocena jako voda se zhoršenou jakostí. U Horní Plané je stejně jako před dvěma týdny souhrnně hodnocena stupněm tři. Podle aktuálního rozboru je voda vhodná ke koupání. Avšak s ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezony je souhrnně hodnocena jako voda se zhoršenou jakostí, u níž je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou," radí.