Nevšední zážitek čeká v sobotu na lidi v Milevsku. Na parkovišti před letním stadionem budou moci sledovat vyprošťování zraněných lidí z havarovaných vozidel. Koná se tam druhý ročník soutěže, na které se představí jednotky sborů dobrovolných hasičů a záchranářů. Podle pořadatelů se soutěž jinde v republice nekoná, takže je nazývána neoficiálním mistrovstvím republiky.

„Soutěže se zúčastní  deset jednotek z různých krajů České republiky v počtu čtyř zasahujících hasičů či záchranářů," říká Lukáš Nebes z SDH Záchranáři Písek, který je mluvčím soutěže.

Do Milevska měla zavítat také jednotka hasičů z Německa, ale kvůli úmrtí svého velitele účast odřekla. Diváci  při zásahu neuvidí ani sbory z jihu Čech. Žádná jednotka se odtud do soutěže nepřihlásila. Organizátoři rozeslali šest stovek pozvánek do celé republiky.

Jednotky si v sobotu vyzkouší situaci, která může nastat v provozu na pozemních komunikacích – řidič bude zaklíněný v havarovaném vozidle. Zásahy budou posuzovat rozhodčí z řad profesionálních záchranářů. „Hodnotí techniku zásahu, jeho taktiku, poskytnutí předlékařské péče, osobní nasazení či bezpečnost práce," jmenuje Lukáš Nebes.

Program toho nabídne mnohem více. Návštěvníci si budou moci poslechnout přednášky se zaměřením na mimořádné události, jako je například dopravní nehoda. Dozví se, jak mají postupovat, když se dopravní nehoda stane, nebo se naučí poskytnout první předlékařskou pomoc. „Dále si návštěvníci budou moci prohlédnout vystavenou hasičskou techniku, zhlédnout ukázky lezecké skupiny, která díky přítomnosti výškové techniky předvede slaňování, záchranné práce ve výšce a nad volnou hloubkou," zve Lukáš Nebes.

Po celou dobu konání soutěže budou organizátoři vybírat dobrovolné vstupné a zájemci budou moci přispět na veřejnou sbírku. „Celý výtěžek předáme Nadaci policistů a hasičů, což je nezisková organizace snažící se zabezpečit důstojné  životní podmínky pro děti policistů a hasičů, kteří zemřeli při výkonu služby, a pro bývalé policisty a hasiče těžce zdravotně postižené následkem zranění utrpěného v souvislosti s výkonem služby," vysvětluje Lukáš Nebes.

Zahájení soutěže bude v devět hodin ráno, kdy bude slavnostní nástup jednotek. První soutěžní družstvo nastoupí k zásahu asi v deset hodin.