Vlaštovky jsou sice zvyklé žít blízko lidem, ale hlavně ve chlévech, kde u krav nebo dalších hospodářských zvířat mají dost potravy, především much.

„Před letošními zmrzlými muži bylo několik dní hodně horko a najednou nám po bytě začaly létat vlaštovky a potom jsme si všimli, že si na okně pod garnýží začaly stavět hnízdo. Chtěl jsem je vypudit ven, protože samozřejmě dělaly nepořádek, ale manželka mi to nedovolila," vzpomněl na letošní jaro Jiří Šebestian.

Štěpánka Šebestianová použila silný argument – zkušenost předků. Ti tvrdili, že hospodáři, který vyžene vlaštovky, polehne obilí, padne dobytek, vyhoří dům a uteče mu žena. „Zejména to poslední jsem nemohl připustit," řekl se smíchem Jiří Šebestian.

Vlaštovkám se v panelákové kuchyni zalíbilo, postavily si tady hnízdo a vyvedly pět mladých. „Bylo zajímavé sledovat, jak hnízdo staví. Původně jsem si myslel, že udělají blátivou kapsu a pak ji vystýlají. Ale jsou to velmi pečliví ptáci, bláto průběžně, dá se říci, prošívaly stébly. Vzorná je také péče o mláďata, o která se samička stará jako maminka o miminko" vyprávěl zoolog.

Manželé Šebestianovi i jejich šestiletý syn Štěpán mají život vlaštovek v kuchyni důkladně zmapovaný nejen na fotografiích, ale také prostřednictvím web kamery. Vidí párek a jeho mláďata doslova v přímém přenosu. Mnohé poznatky si Jiří Šebestian nenechá pro sebe, ale rozdělí se s kolegy přírodovědci.

Ač se to nezdá, tak vlaštovka patří hned po rackovi mezi nejrychleji ubývající ptačí druhy. Proto také byl vytvořen program Vlaštovka.

„Úbytek těchto ptáků se nedaří zastavit. Za jeden z hlavních důvodů považuji to, že jim chybí volný přístup do stájí, chlévů a maštalí. Některé zemědělci zrušili, jiné kvůli hygienickým a dalším předpisů mají většinou uzavřené. Proto si velmi cením těch sedláků, kteří mají své stáje otevřené a mohou tak přispět k záchraně tohoto ptačího druhů," konstatoval Jiří Šebestian.

Mláďata brzy začnou létat a vlaštovky opustí hnízdo v paneláku. Možná zde zahnízdí i podruhé, ale do starého hnízda se téměř určitě nevrátí. Vlaštovky hnízdí na stejném místě jen jednou, musela by to být vzácná výjimka.

„I když jsme kvůli nim museli trochu přeorganizovat náš život v kuchyni a samozřejmě tady byl také nepořádek, bude se nám po nich moc stýskat," shodují se Šebestianovi.