Jedni z těch, jimž osud takových lidí není lhostejný, jsou fotbalisté z Chyšek. Tomáš Turek a Jakub Barda se rozhodli uspořádat dobročinný víkend pro postiženého chlapce z nedalekého Milevska.

„Už dlouho jsme chtěli uspořádat takovou akci pro někoho, kdo to skutečně potřebuje. Oslovili jsme proto Romanu Cihlářovou, majitelku rehabilitačního centra v Milevsku, která nám velmi ochotně zprostředkovala kontakt na rodinu Daniela Grafonera," vysvětluje organizátor akce Tomáš Turek.
Daniel je od narození postižený mentálně i fyzicky. Kromě velmi specifické a dosud nepojmenované nemoci trpí i tzv. Bechtěrevovo chorobou, což je chronické zánětlivé onemocnění páteře, které kromě bolesti vede i k výraznému omezení celkového pohybu. Pro jeho léčbu je důležitá pravidelná návštěva lázní, rodiče ho také každý den musí dovážet do speciální školy do Tábora. Přáním pořadatelů tedy je, aby se mu díky této akci žilo alespoň o něco lépe.

„Dobročinný víkend odstartuje v sobotu 11. července na fotbalovém hřišti v Chyškách, kde v 15 hodin diváci uvidí zápas malých chyšeckých fotbalistů, tedy dětí prvního stupně základní školy, proti vlastním rodičům," uvádí organizátor. V 16 hodin se pak také v duchu „sranda match" proti sobě postaví fanoušci místního klubu a ženy FC Chyšky. Na tato utkání naváže taneční zábava v kulturním domě, která začne v 19 hodin a zamlouvat se bude jistě nejen příznivcům regionálních kapel The Needs, Paradoxy a Tired, které zde vystoupí. Vstup je 90 korun.

V neděli 12. července hodinu po poledni na hřišti sehrají zápas fotbalisté FC Chyšky s výběrem poradce klubu Josefa Bardy. Ve výběru budou moci přihlížející sledovat nejen hráče z Milevska a okolí, ale také známého fotbalového útočníka Miroslava Slepičku se zkušenostmi z pražské Sparty a se zahraničními starty v Německu, Chorvatsku i Indické Super League. Po boku Slepičky si zahraje další sportovní osobnost, volejbalista David Juračka, který třikrát získal titul s VK Jihostrojem České Budějovice, obhájil třetí místo v Evropské lize s národním týmem a pětadvacetkrát startoval v reprezentaci České republiky. Účast přislíbil také Aleš Kočí, hráč druholigového FC MAS Táborsko.

Po dobu celého víkendu je zajištěn moderátor, jímž bude chyšecký fotbalista Tadeáš Vaverka, který přispěje k netradičnosti akce svým slovesným uměním. Občerstvení je samozřejmostí. Na zápas dorazí i sám Daniel Grafoner s matkou, kterému o nedělním poločase bude výtěžek z celé akce předán.
„Daniel je moc společenský, přátelský a fajn kluk. Když jsme jeho matku kontaktovali s tím, že bychom pro něj chtěli takovou akci uspořádat, byla velmi mile překvapená, že se v dnešní době někdo sám snaží pomoci. Přáli bychom si proto, aby tuto akci podpořilo co nejvíce lidí, abychom ukázali solidaritu a k lepšímu životu tak pomohli jednomu z nás, kterému osud do cesty postavil veliké překážky," uzavírá pozvání na akci Tomáš Turek.

Patronem celého „víkendu" je chyšecký farář Zdík Jordánek.

KRISTÝNA BURDOVÁ