Jolana a Pavel Bendovi z Berouna sem jezdí pravidelně. „Je to ta nekrásnější výstava, kterou známe. Jezdíme sem pokaždé, když se koná. A vždy si odvezeme nějakou květinu,“ svěřila se paní Jolana.

Poslední ročník navštívilo přibližně 25 tisíc lidí. „Podle zájmu, který už od čtvrtečního zahájení trvá, to bude i letos přibližně stejné. Navíc nám docela přeje počasí,“ říká organizátor Martin Trávníček. Na výstavě se spolu s ním podílí také organizátorka řady minulých výstav a zahradnice Hana Chvalová za podpory obce Čimelice.

Výstava je formou bienále, tedy jednou za dva roky. Pandemie covidu a následné problémy jsou příčinou toho, že naposledy se konala před čtyřmi lety. „Není fyzicky možné, aby byla každý rok. Když nás navštívíte na přelomu dubna a května, uvidíte zahradnictví v plném provozu. Po prodeji sazenic ho musíme kompletně vyklidit a připravit na výstavu,“ vysvětluje Martin Trávníček.

Na kašně na Havlíčkově náměstí je nainstalované mlžítko, které ochladí vzduch v okolí.
Horký vzduch ochladí na Floriánu mlžítko. Písek zvažuje další na jiných místech

Podle něj nejsou lákadlem pouze květiny, ale také bohatý stánkový prodej. Návštěvníci si mou přímo na výstavě nebo v jejím okolí zakoupit nejen sazenice květin či stromů, ale zahradní doplňky, drobné zvířectvo, keramické výrobky, domácí potraviny a produkty, upomínkové předměty a podobně.

O náročnosti výstavy hovoří i fakt, že se o její zdárný průběh stará nejméně třicet pracovníků a dobrovolníků.

Letos se už koná 34. ročník, výstava končí 27. srpna.