„Návštěvníkům se představilo celkem 46 škol z celých jižních Čech. Kromě píseckých byly zastoupeny také například školy z Milevska, Strakonic, ale také třeba Tábora či Českých Budějovic," přibližuje Kateřina Rybaříková, ředitelka písecké oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory, která celou akci tradičně pořádá.

Rozhodnout se v patnácti letech o směřování svého dalšího života není vůbec jednoduché. „Poprvé jsme tak letos společně s úřadem práce připravili také přednášku na téma volba povolání a situace na trhu práce, aby si děti mohly správně vybrat svou další školu a možnou profesi," uvádí Kateřina Rybaříková.

Někdo už má jasno

Někteří se svým výběrem ještě váhají, ale řada mladých studentů naopak už má naprosto jasno. „Chci do Strakonic na strojní průmyslovku," vypálí na dotaz Deníku třeba Vojtěch Štěpánek ze Základní školy v Čimelicích. Na takzvané burze škol tak zamířil přímo ke stánku své vysněné školy.

„Dozvěděl jsem se, že ke škole patří internát hotelového typu se dvou nebo třílůžkovými pokoji. A studenti v rámci studia jezdí také třeba do Arabských emirátů, kde se vyrábí autíčka," vyjmenovává načerpané informace.

Dáte si naše pivo?

Vedle poskytování informací nechyběla v některých případech ani prezentace výrobků. „Dobrý den, chcete ochutnat naše pivo?" oslovoval návštěvníky například Vlastimil Marek, student Střední odborné školy potravinářské a ekologické ve Veselí nad Lužnicí. Studenti tam v rámci vyučování vyrábí vlastní pivo ve školním minipivovaru.

Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Písek se pak vedle stánku v kulturním domě rozhodla představit zájemcům o studium v plné parádě. „Neváhejte navštívit také den otevřených dveří, který u nás právě dnes probíhá," sdělovala příchozím učitelka Milena Kouďová.

Na písecké průmyslovce se včera rozhodli přerušit výuku a celý den se věnovat možným budoucím studentům.

„Chceme zájemcům dát možnost prohlédnout si školu, seznámit se se studijními obory, které nabízíme, aby si mohli udělat představu, jaká by mohla být jejich studijní cesta a budoucí uplatnění," říká Jiří Uhlík, ředitel školy se zaměřením na elektrotechniku a informační technologie.

„Vypadá to tu pěkně. Uvažuji, že bych sem šel. Chci se věnovat elektrotechnice, a tak si to tu s rodiči procházíme a prohlížíme," svěřil se Jiří Daněk z Pacova.

Pro nadcházející školní rok 2015/2016 si vycházející deváťáci mohou podat přihlášky na dvě střední školy.

ANKETA: Máte už vybranou střední školu?

Monika Ševčíková (ZŠ Záhoří):
Chtěla bych zkusit hudební konzervatoř v Českých Budějovicích. Ale přišla jsem se podívat, kdybych třeba ještě chtěla změnit názor.

Lucie Počtová (ZŠ Čimelice):
Mám vyhlídnuté gymnázium v Písku, a tak se jdu podívat, zda tu také mají stánek. Zatím jsme jej s kamarádkami bohužel nenašly.

Václav Novotný (ZŠ Kovářov):
Chtěl bych jít na Střední odborné učiliště v Českých Budějovicích na automechanika. Takže jsem si tady prohlédl hlavně jejich stánek.

Jakub Kadeřábek (ZŠ Kovářov):
Rozhoduji se mezi opravářem zemědělských strojů v Milevsku a oborem zemědělec – farmář v Hněvkovicích. Něco z toho bych chtěl.