Loni jich bylo osmnáct, letos sedm. Tolik obcí z Písecka se přihlásilo do nového ročníku soutěže Vesnice roku 2015. Vesměs se jedná o matadory soutěže, žádný nováček mezi nimi není.

Příkladem jsou třeba Nerestce, kde žije stovka lidí. Štěstí v soutěži pokoušejí každoročně od roku 2008. Podle slov starosty Vladimíra Macouna bylo pro ně motivací podat přihlášku třeba to, aby měli zpětnou vazbu na svoji práci od lidí zvenčí. „Druhá věc jsou peněžní odměny, které jsou důležité hlavně pro malé obce, jako jsme my," řekl Vladimír Macoun, který připomněl, že díky úspěchu v soutěži vybudovali nový lesopark.

František Dráb, který je starostou SDH Kučeř, se domnívá, že by Kučeř mohla komisi zaujmout společenským životem, přestavbou bývalé školy na byty či prací místních řemeslníků a zemědělců. „Určitě by Kučeř mohla uspět. Třeba společenský život je tu na dobré úrovni," podotkl.

Soutěž se letos musí obejít bez už tradičního účastníka – obce Přeštěnice. Starosta Miroslav Zíka vysvětlil, že si dali pauzu. „Rozhodli jsme se, že letos vynecháme, třeba se příští rok nebo za dva zase přihlásíme," konstatoval starosta. Hlavní je pro Přeštěnické dodělání projektů, na kterých pracují.
Do krajského kola se přihlásilo 24 obcí. Z celé republiky usiluje o úspěch 210 obcí.

Komise při návštěvě vesnic hodnotí rozvoj obce, její strategické dokumenty, spolkový život, práci s mládeží nebo péči o životní prostředí.

Soutěž Vesnice roku se koná po jednadvacáté. Největší úspěch z Písecka drží Kovářov, který v roce 2004 vyhrál nejen krajské, ale i celorepublikové kolo. Vítězství v Jihočeském kraji patří i Bernarticím (2002), Ražicím (2007) a Čížové (2010).

Účastníci z Písecka
Branice, Kestřany, Kučeř, Nerestce, Osek, Přeborov a Skály.