„Finanční obnos miminka nedostávají. Dárek pro ně se obměňuje, například teď to jsou deky, jindy třeba dětské knížky a medaile Písek – moje rodiště," konstatovala mluvčí písecké radnice Kristýna Barchini.

Zároveň uvedla, že za loňský rok město přivítalo 176 dětí. „Obřadů bylo méně než obvykle, protože se půl roku řešilo, jakým způsobem se budou miminka k vítání zvát, abychom neporušili zákon," naráží mluvčí na novelu zákona ohledně ochrany osobních údajů. Momentálně se k vítání hlásí čerstvě narozené i starší děti.

Jeden občánek má výjimku a dostává od města peníze. Jde o první dítě narozené v daném roce, které má trvalé bydliště v Písku. Při návštěvě vedení města u dítěte a jeho maminky v porodnici dostává dítě částku podle roku, ve kterém se narodilo. Alžběta Čížková, která se narodila první lednový den, dostala 2015 korun.

Milevsko dává peníze
Poukázku na pět set korun, kterou město proplácí na pokladně, dostávají děti, které dorazí na vítání občánků na milevskou radnici.
Další peníze město rozděluje dětem, které se narodily ve městě za uplynulý rok a mají tu trvalý pobyt. Za loňský rok se o příspěvek, který činí tři tisíce korun, přihlásili rodiče 55 dětí. „Kdyby tady dítě trvale nebylo přihlášeno, tak pro nás není novým občanem města, ze kterého my na druhou stranu budeme v dalších letech čerpat daňové příjmy. Je to deset tisíc korun ročně za jedince," vysvětlil místostarosta Martin Třeštík, proč dětem dávají peníze. Město tyto peníze rozdělovalo podruhé.

Protivín sází na dárky
Miminka narozená v Protivíně dostávají při vítání občánků od města dárky. „Peníze jsme nedávali nikdy," uvedl Jaromír Hlaváč, starosta Protivína. Město dává narozeným dětem upomínkové předměty a pamětní listy.

Vítání občánků se v Protivíně koná čtyřikrát až pětkrát za rok. Speciální přivítání má miminko narozené jako první v roce.

V Mirovicích dostávají děti pleny a plyšáka

Mirovice – V Mirovicích pořádají vítání občánků dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim. Dětí mívají při každém vítání přibližně kolem osmi až deseti. „Maminkám předávám květiny s blahopřáním, miminka dostanou velký balík plen a plyšovou hračku," uvedl starosta Zdeněk Bárta. Na maminku s miminkem tak město vynaloží kolem 400 korun, asi před dvaceti lety to bylo 150 korun.
Od loňského roku vítají v Mirovicích jen děti místní a z místních částí. „Předtím jsme po dohodě se starosty z okolních obcí – Myslína, Horosedel a Mišovic – pořádali vítání občánků společně u nás. Obce nám dávali příspěvek na nákup dárků," vysvětlil Zdeněk Bárta. Dodal, že pokud budou mít zástupci okolních obcí zájem, rádi budou ve společném vítání občánků v Mirovicích pokračovat. 

Mirotice dávají dětem přívěšek

Mirotice – Vítání občánků pořádají v Miroticích dvakrát ročně, podle toho, kolik dětí se narodí. „Maminky dostanou kytičku a děti stříbrný přívěšek se znamením, ve kterém se narodily, pohádkovou knížku a pamětní list s přáním," vysvětlila starostka Mirotic Martina Mikšíčková. Naposledy přivítala pět nových občánků v lednu. 

Čížová: Za dítě strom

Čížová – Při slavnostním vítání nových občánků dostávají maminky květinu, děti hračku a peněžitou částku. „Dalším dárkem je kniha, do které rodiče mohou zaznamenávat důležité okamžiky v životě dítěte," poznamenal Tomáš Korejs, starosta Čížové.
Každá rodina v obci si po narození potomka může zasadit stromek v Aleji otců, v současné době jsou zde na tři desítky stromků. 

Kovářov dává tři tisíce korun na ruku

Kovářov – V Kovářově dostávají děti na vítání občánků tři tisíce korun v hotovosti, dále je to květina a knížka – deníček dítěte. „Vítání pořádáme jednou za rok a vítáme okolo deseti dětí," doplnila Věra Janečková z Obecního úřadu Kovářov, která má tuto slavnost na starosti. Vítání dětí je spojeno s kulturním programem dětí ze školky. 

Albrechtické děti dostanou pět tisíc

Albrechtice nad Vltavou – Každé narozené dítě dostane od obce příspěvek buď na životní pojištění, nebo na stavební spoření, a to ve výši 5000 korun. Nejbližší vítání občánků se v Albrechticích nad Vltavou uskuteční v sobotu 21. února. „Přivítáme osm dětí. Je to zhruba za poslední půlrok," uvedl starosta Miroslav Ušatý. Vítání je od 9 hodin.