„V okolí byly šachty na zlato, těží se tady nedaleko žula. Je tady spousta historických zajímavostí, máme tu přes 450 let staré rody. Bylo by škoda to nikomu nepřipomenout," vysvětluje Pavel Suček. Podle něj mezi Příbramí, kde je ryze hornické muzeum, a Pískem, kde je městské muzeum, ve zdejším okolí pro zájemce o historii nic není.

Proto za podpory obce vzniká už několik let ve dvě stě let staré budově bývalé obecné školy regionální muzeum. Na návštěvníka hned za vstupními dveřmi dýchne atmosféra dávných let, kterou navozuje světlo z okna dopadající na dávnými kroky vytvarované dřevěné schodiště lemované železným zábradlím v takové výšce, aby se ho mohli pohodlně přidržovat malí školáci. Pohled do stran, kde jsou vidět přípravy na stavební úpravy, ale hned vrátí příchozího do reality. „Tady dole nás čeká ještě spousta práce. Napravo bývala školní tělocvična. V ní bychom chtěli připomenout historii zdejšího školství, která se datuje od roku 1680 do roku 1976, kostela a nejstarších místních rodů. V levé části přízemí chceme dát prostor místním dobrovolným hasičům, protože SDH Pohoří tady už funguje přes devadesát let," vysvětlil Pavel Suček.

Pro umístění historické techniky budou muset napřed vybourat zeď. „Naše historická stříkačka je z roku 1923, z doby zakládání sboru. Teď je už tři roky zapůjčená v muzeu ve Zbirohu. Domluvili jsme se na výpovědní lhůtě, takže nebude problém ji odtud převézt sem. Jsme rádi, že dostaneme prostor pro představení historie našeho sboru a doufáme, že se to do konce roku povede," řekl velitel SDH Pohoří Jiří Blížil.

Vystoupáme dál po školních schodech a nahoře už čekají příjemné čisté prostory s připravenou expozicí regionálního historika Jana Tomana, který učil v nedalekých Mirovicích. „Sem ještě letos budeme instalovat vitríny, kde chceme připomenout jeho publikace," vysvětlil Pavel Suček. Ve vedlejší místnosti příjemně překvapí profesionálně připravená expozice zdejšího hornictví a přírodního bohatství. Obsáhlou sbírku nerostů, která je ve vitrínách, zapůjčil obci Pavel Suček.

Další prostorná místnost zatím slouží jako depozitář, kde shromažďují exponáty, které budou lidem připomínat historii života na venkově od feudalismu, přes zrušení roboty až po rok 1948, kdy řada selských rodů přišla o své majetky včetně krav a koní kvůli znárodňování. „Něco nám už lidé začali nosit sami. U všeho archivujeme, od koho věc je. Vše budeme dělat formou zápůjček, kdy sepíšeme řádnou smlouvu," doplnil Pavel Suček.

Přípravu nenechává náhodě, ale vše postupně konzultuje s místními pamětníky a s odborníky na historii.

Rekonstrukce budovy a stavební úpravy

Letos mají v Pohoří za cíl především dokončit horní patro. myšlenka na vybudování regionálního muzea vznikla kolem roku 2009. V roce 2011 na ní s kronikářem Pavlem Sučkem začal spolupracovat starosta Vladimír Čelakovský. Na podzim roku 2012 začali a v roce 2014 otevírali první část.

Zatím se jim vše daří provádět bez dotací. „Doteď jsme investovali do oprav budovy a pořízení vitrín 450 tisíc korun a letos máme v rozpočtu obce také připravených 450 tisíc korun, které použijeme na opravy ve spodní části budovy," vysvětlil Vladimír Čelakovský. Připomněl, že ještě před několika lety byla v budově ubytovna, ještě předtím knihovna, pošta a škola. Všechny úpravy včetně instalovaných světel provádějí tak, aby splňovaly hygienické normy.

Zadní část budovy chtějí využít pro vybudování takzvaného startovacího bytu pro mladé lidi. „Je tam volný prostor o velikosti 35 metrů čtverečních a počítáme také se samostatným vchodem mimo muzeum," doplnil Vladimír Čelakovský. Dodal, že za poslední čtyři roky zaznamenali příliv 35 obyvatel. Jsou mezi nimi jak nově narozené děti, tak chalupáři, kteří se po odchodu do důchodu přihlašují v obci natrvalo.

V těsném sousedství bývalé obecné školy je ještě fara s velkým pozemkem, který by obec ráda využila pro vystavení historických zemědělských strojů. „V rámci prvních restitucí ji dostala zpátky církev, která ji před několika lety prodala soukromému majiteli a ten ji teď chce i s pozemkem prodat. Uvažujeme o odkoupení, ale jen pokud se dohodneme na rozumné ceně," uzavřel Vladimír Čelakovský. Budovu totiž budou muset zbourat.

Autor Stanislava Koblihová